Tam sürüm için tıklayın.

Seçici Gözler' Devreye Girdi, Kazalar Sıfırlandı

Antalya Emniyeti tarafından uygulamaya konulan ‘seçici göz’ uygulamasıyla yolda seyir halinde cep telefonuyla konuşan, kırmızı ışık ihlali yapan, emniyet kemeri takmayan sürücülere cezai işlem uygulanıyor.

Seçici Gözler

Antalya Emniyeti tarafından uygulamaya konulan ‘seçici göz’ uygulamasıyla yolda seyir halinde cep telefonuyla konuşan, kırmızı ışık ihlali yapan, emniyet kemeri takmayan sürücülere cezai işlem uygulanıyor. Uygulama sayesinde Antalya’daki 3 kavşakta kazalarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100’e varan bir azalma oldu.

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve bağlı amirliklerin sorumluluk güzergâhlarında uygulanan ‘seçici göz’ sistemiyle denetimlerin etkinliğini arttırabilmek, sürücülere sabit uygulama noktalarında değil, yolun her bölgesinde denetim algısını verebilmek, kavşaklar ile etki alanı içerisinde meydana gelen yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarını azaltmak amaçlanıyor. Bu kapsamda, Burdur yolu Kepez Kavşağı, Mersin yolu Pınarlı ile Aksu kavşağı, Muğla Yolu Göynük 1. 2. ve 3. kavşaklarında sivil personel görevlendirilerek yapılan ‘seçici göz’ uygulamasında toplam 7 bin 52 adet hatalı sürücü denetlenmiş ve sürücülere toplam 7 bin 695 ceza maddesinden cezai işlem uygulandı. ‘Seçici göz’ uygulamasıyla aynı zamanda trafik kazalarının da önüne geçilmiş oldu. Emniyet tarafından açıklanan istatistiğe göre, 15 Temmuz 2013 ile 31 Ekim 2013 tarihleri arasında Pınarlı kavşağında 9 yaralamı, 1 ölümlü, Aksu kavşağında 2 yaralamalı, 1 ölümlü ve Göynük kavşağında 3 yaralamalı kaza meydana geldi. Bu rakam 2014 yılının aynı dönemlerinde Pınarlı kavşağında 1 ölümlü, Aksu kavşağında 1 yaralamalı ve Göynük kavşağında ise yaralamalı, ölümlü kaza meydana gelmediği şeklinde kayıtlara geçti.

Uygulama hakkında bilgi veren Bölge Trafik Şube Müdürü Mustafa Sincanlıoğlu, karayolları üzerinde yapılan etkin denetim ve kontrollerin trafik kazalarını önemli oranda azalttığını istatistiklerin ortaya koyduğunu söyledi. Trafik kazalarının çoğunun hızdan kaynaklandığını belirten Sincanlıoğlu, “Bizim için trafik düzeninin sağlanması önemlidir. Bu genel güvenliği de alakadar eden bir konu olduğu için önem veriyoruz. Ana yollarda hız kuralına uyulsa kaza olacağını düşünmüyorum.” dedi. Sincanlıoğlu, ‘seçici göz’ uygulamasında en fazla kırmız ışık ihlali, seyir halinde cep telefonu ile konuşma ve kemer takmamadan dolayı işlem yapıldığını söyledi.

Yorumlar

Diğer Yerel Haberleri

Tam sürüm için tıklayın.