Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]

Burdurlu Kore Gazilerine Madalya

Burdurlu Kore gazilerine madalya Mesut MADAN/BURDUR, (DHA) - GÜNEY Kore'nin Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han, Burdur'da hayattaki 3 Kore gazisi ile vefat eden 2 Kore gazisinin yakınlarına Şeref Madalyası ve berat takdim etti.

Burdurlu Kore gazilerine madalya

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA) - GÜNEY Kore'nin Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han, Burdur'da hayattaki 3 Kore gazisi ile vefat eden 2 Kore gazisinin yakınlarına Şeref Madalyası ve berat takdim etti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur Şubesi'ni ziyaret eden Jooseong Han'ı, Burdur Vali Vekili Bahir Altunkaya, Belediye Başkanı CHP'li Ali Orkun Ercengiz, Binbaşı Kazım İletmiş, İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Binbaşı Asil Alper karşıladı. Kore gazileri 83 yaşındaki Hasan Akça, 85 yaşındaki Veli Özgün, rahatsızlığı nedeniyle gelemeyen Mehmet Emin Ağan ve hayatlarını kaybeden Ali Düdük ile Ömer Erdemliğ'in yakınlarına Şeref Madalyası ve berat sunuldu. Kurmay Albay Han, Kore gazileri Akça ve Özgün ile bir süre sohbet ederek savaş anılarını dinledi. Han, Türk askerlerinin Kore Savaşı'na katılıp nasıl cesaretli, kahramanca savaştıklarını iyi bildiklerini, bunu hiçbir zaman unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Kore gazilerinin Kore devleti tarafından unutulmadığını belirten Başkan Ali Orkun Ercengiz, "Kore'ye kısa bir ziyaretim oldu. Özellikle 50'li yaşlardaki insanlara 'Türküm' dediğinizde o yüzlerindeki tebessümü görmek bizim için ayrı bir şerefti" diye konuştu. 21 bin 212 Kore gazisinden yaklaşık 3 bin 600'ünün yaşadığını anlatan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı emekli albay Şükrü Tandoğan, "Bunların hemen hemen hepsine Kore devleti madalya verdi. Madalyası olmayan Kore gazisi kalmadı. Yalnız Türkiye Cumhuriyeti devleti Kore gazilerine madalya vermedi. Kıbrıs gazilerine de vermedi. 'Niye vermediler?' derseniz, biz de bilmiyoruz. İstiyoruz, vermiyorlar. 'Savaştığınız ülke size o madalyayı versin' diyorlar" diye konuştu.

(Tür: Yurt)
17 Nisan 2015 Cuma 14:32

YORUMLAR

Diğer Güncel Haberleri

Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]