17 Nisan 2014 Perşembe

100 Bin Kişiye Emeklilik Müjdesi

Ekonomi, 03.02.2014 08:48

Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü şartına takılanlar için heyecanlı bekleyiş başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu konuda gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat vermesiyle sevince boğulan yaklaşık 100 bin kişi, gelişmelere kilitlendi.

FORMÜLLER MASADA

Bürokratlar prim günü eksiği olanlara emeklilik yolunu açacak düzenleme için çalışmalara başladı. Çalışma ile eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Borçlanma yoluyla emeklilik için çeşitli formüller masaya yatırılıyor. Bu alternatifler arasında, belli bir süre hizmet şartı aranması da var. Örneğin; prim eksiği olanlara emeklilik imkanı sağlanması için en az bin 800 gün prim gününe sahip olunması şartı getirilebilir. Bu durumda yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp bin 800 ve üzerinde prim günü olanlar, geriye kalan eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilir.

MERAKLA BEKLENİYOR

Prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayanlar için nasıl bir formül uygulanacağı çalışma tamamlanınca ortaya çıkacak. Merakla beklenen çalışma, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alınacak. Konu üzerinde burada uzlaşma sağlanırsa, yasal düzenleme için düğmeye basılacak. Uzmanlar, Bakanlık'ta yapılan çalışma döneminin kısa sürede tamamlanmasını bekliyor.

 
 Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı Adayı Baykal
 Hıncal Uluç: Drogba Bu Ülkeden Kovulmalı
 Partililer Bile CHP'ye Oy Vermedi
 Erdoğan'ı En Çok Üzen İlçe Söğüt Oldu
 Şırnak Kuşkonar Katliamı Davası Kapandı
 Vatandaşın Bir Hafta Tatil Yapacak Parası Yok
 Düştüğü Mağaradan 4 Gün Sonra Kurtarıldı
 Berkin Elvan Soruşturmasında Yeni Görüntüler
 Norveçli Futbolcu Topu Formasının İçine Sakladı
 Ağır Toplar Makamsız Kaldı
 
Ana SayfaGüncelKültür-SanatYerel Haberler
Son DakikaEkonomiDünyaHava Durumu
FotogaleriSporMagazinNamaz Vakitleri
 
Sondakika.com tam sürümü için tıklayın.