Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]

İsviçre'de Burka Giyene 29 Bin Lira Para Cezası

Avrupa'da terörist saldırıların tırmandığı bir ortamda, İsviçre'nin Ticino kantonu Müslüman kadınların restoranlarda ve kamu binalarında burka giymelerini yasakladı.

İsviçre

İsviçre'nin Ticino kantonunda Müslüman kadınların mağazalarda, restoranlarda ve kamu binalarında burka giymeleri artık yasak. Burka yasağını delenler, 6 bin 500 pound para cezasına (yaklaşık 30 bin lira) çarptırılacak. İsviçre Meclisi'nin burka yasağının ülkedeki federal kanunları ihlal etmediğine karar vermesinin ardından Ticino kantonu burka giyilmesini yasaklayan referandumu kabul etti. İnsan hakları kuruluşlarından Uluslararası Af Örgütü, burka yasağını insan haklarının ihlali olarak görüp eleştiriyor.

YASAK ÜLKEDEKİ 40 BİN KADINI İLGİLENDİRİYOR

Avrupa'da terörist saldırıların tırmandığı bir ortamda Ticino kantonundaki seçmenlerin üçte ikisi burka yasağını destekledi. Yasak, ülkede burka giyen 40 bin Müslüman kadını ilgilendiriyor.

Yasa tasarısını kaleme alan Giorgio Ghiringhelli adlı İsviçreli adam, ülkedeki "İslamcı radikallere" bir mesaj gönderdi. "İsviçre'yle bütünleşmek isteyenleri dinlerine bakmaksızın toplumla entegre etmeye hazırız. Ama değerlerimizi ihlal edenleri ve dini kuralları baz alan paralel bir toplumu İsviçre'ye dayatmak isteyenleri hoş karşılamayacağız." dedi.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ YASAĞI ELEŞTİRDİ

İnsan hakları kuruluşlarından Uluslararası Af Örgütü, burka yasağın insan haklarını ihlal ettiğini vurguladı.

Ticino yasası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin onayladığı Fransa'daki benzer bir yasaktan ilham aldı. Fransız meclisi, İslamcı grupların tepkisini çeken burka yasağını 2010'da yasalaştırmıştı. Avrupa'daki en büyük Müslüman nüfusa ev sahipliği yapan Fransa'da burka giyen kadınlar 150 pounda kadar bir para cezasına çarptırılabiliyor.

BELÇİKA VE HOLLANDA DA BURKA YASAK

Fransa'daki yasaktan beri benzer yasaklar, Belçika ve Hollanda'da da yasalaştırıldı.

Kaynak: Express.co.uk, Oli Smith.

30 Kasım 2015 Pazartesi 11:27

YORUMLAR

Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]