Tam sürüm için tıklayın.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın Finansman Krizi

ABD Temsilciler Meclisi, İç Güvenlik Bakanlığı'na bir haftalık finansman sağlayacak yasa tasarısını onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, İç Güvenlik Bakanlığı'na bir haftalık finansman sağlayacak yasa tasarısını onayladı.  

ABD Temsilciler Meclisi, mali kaynakları bu gece yarısı itibarıyla tükenecek olan ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na 7 günlük finansman temin edecek yasa teklifini 60'a karşı 357 oyla kabul etti. Bakanlık, söz konusu teklifin Senato'nun ardından Temsilciler Meclisi'nden de geçmesiyle "kapanmaktan" 6 Mart Cuma gecesine kadar kurtulmuş oldu. 

Kongre'nin her iki kanadında da şiddetli tartışmalara yol açan yasa tasarısı, son olarak ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına sunulacak.

Ancak Bakanlığa gelecek hafta ek kaynak gönderilmezse, yüz binin üstünde federal güvenlik görevlisi ya işten uzaklaştırılacak ya da maaş almadan çalışmak zorunda kalacak. Bu çalışanlar arasında sınır ve havaalanı polisleri de yer alırken, krizin terör saldırılarının arttığı bir döneme denk gelmesi, ülkede güvenliğe yönelik endişeleri tetikliyor. 

Öte yandan, Kongre'de çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, bakanlığın finansman sorununu Obama'nın ülkedeki 5 milyona yakın kaçak göçmene yasal statü sağlayacak Göçmenlik Reformu'ndan geri adım atması için bir koz olarak kullanmaya çalışıyor. 

Nitekim, Temsilciler Meclisi, İç Güvenlik Bakanlığı'na 3 haftalık finansman sağlanmasını öngören yasa tasarısını, gün içinde yapılan oylamada 203'e karşı 224 oyla reddetmişti. 

Başkan Obama ise Bakanlığın finansmanın göçmenlik reformunda değişiklik yapılması amacıyla kullanılmasına ilişkin, "Ulusal güvenliğimizi siyasete alet edemeyiz" açıklamasını yapmıştı. 

Geçen yılın aralık ayında federal hükümetin "kapanmasına" 2,5 saat kala onaylanan 2015 bütçesi, ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na sadece şubat sonuna kadar finansman sağlamıştı.
28 Şubat 2015 Cumartesi 06:29

YORUMLAR

Diğer Ekonomi Haberleri

Tam sürüm için tıklayın.