Tam sürüm için tıklayın.

Bursa Bu Bebekler 2 Aylıkken Yüzme Öğreniyor

Bursa'da 2-13 ay arasındaki bebeklere yönelik yüzme dersleri veriliyor.

Bursa Bu Bebekler 2 Aylıkken Yüzme Öğreniyor
Bursa'da 2-13 ay arasındaki bebeklere yönelik yüzme dersleri veriliyor. Kurs kapsamında, suya alışan bebeklerin aynı zamanda su içindeki nefes kontrolü de sağlanıyor.

Bursa'nın merkez Nilüfer İlçesi'nde 4 ay önce açılan Baby Sensory ve Aquababies Bursa isimli kuruluş 2 ile 13 ay arasındaki bebeklere, 5 duyunun gelişiminin yanı sıra yüzme dersi de veriliyor. Kuruluş Eğitmeni Sena Göçen, bebeklere yüzme derslerinin 2 aydan başlayıp, 5 yaşa kadar yapıldığını açıkladı. Verdikleri eğitim ile bebeklerin su güvenliğini arttırıp su altında nefes tutmalarının sağlandığını açıklayan Göçen, "Bebek yüzmesi eğitimlerimiz var. Bu branşımızda, diğerleri gibi kesinlikle verimli oluyor. Programlarımız 3 kurdan oluşuyor. Veliler birinci kuru bitirmeden kayıtlarını yaptırıyorlar. Bebeklerinin sudaki tepkilerini görüyorlar. Bebekler ne kadar küçük olursa o kadar daha çabuk alışıyor. O yüzden en erken dönemde başlamak diğer eğitimlerde de çok etkili" diye konuştu.

Bebeklerin spor yapmasının da önemli olduğunu vurgulayan Göçen, bebeğin kas gelişimine olumlu katkı veren bu eğitimin, beyin hücrelerini uyardığı için beyin gelişimine de olumlu katkı sağladığını söyledi. Bebeğin iç kulaktaki dengesinin oluşmasına da etkili olan kurs hakkında bilgi veren Göçen, "Bebeğin emekleme ve yürüme dönemindeki denge kurma oranını arttırmaya çalışıyoruz. Evde yapmalarını da öneriyoruz. Kaba motor becerilerini geliştirmek için neler yapabilirler, bu konuda annelere yardımcı oluyoruz. Spor çok önemli" şeklinde konuştu.

Bebeklerin gelişiminin ilk 1 yılda çok önemli olduğunu vurgulayan Göçen, "İnsanların hiçbir zaman böyle bir değişimleri yok. Bu süreçte annelere rehberlik etmek için bebeklerin 5 duyularını harekete geçirecek birçok etkinlik yapıyoruz. Görsel, işitsel, dokunarak ve müzik ile uyarıcılar eşliğinde bebeklerin 5 duyusuna hitap ediyoruz. Doğuştan getirdikleri potansiyeli en üst noktaya çekmeyi hedefliyoruz" dedi.

Anneler için ilk 1 yıllık dönemin zorluğuna da işaret eden Göçen, annelerin bu süreçte karşılaşabilecekleri zorluklara da yardımcı olduklarını vurguladı. Eğitime katılan bebekler ile anneler arasında işaret dili oluştuğuna da dikkat çeken Göçen, konuşma sürecinin de hızlandığını kaydetti.

Programa katılan anneler ise eğitimlerin çok verimli olduğuna değinerek, algı hızının arttığına dikkat çekti. Bebeklerin aynı zamanda sosyal çevresinin de oluştuğunu belirten aileler, iletişimlerinin de geliştiğini kaydetti. Bu arada en fazla 4 bebekten oluşan 5 haftalık yüzme eğitiminin fiyatı 480 TL. olarak belirlendi.
27 Ocak 2015 Salı 12:17
Yorumlar

Diğer Güncel Haberleri

Tam sürüm için tıklayın.