18 Nisan 2014 Cuma

Afganistan'da İç Savaş Kurbanlarının Fotoğrafları Sergilendi

Dünya, 11.12.2013 11:18
Afganistan’da yıllardır devam eden iç savaşta hayatlarını kaybedenlerin fotoğrafları, eski Padişah Emanullah Han’ın 1920'de başkent Kabil'in merkezine 16 kilometre uzaklıkta inşa ettirdiği Darul Aman sarayında sergilenmeye başladı. Kurbanların aileleri ve sosyal medyala yardımıyla 5 yıl içinde toplanan fotoğrafların sergisine Afgan halkı ve özellikle hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.
Harabe halindeki sarayda sergiyi düzenleyen sivil toplum örgütü başkanı Vida Ahmad, "Bu binanın kendisi iç savaşlarda hasar görmüş ve cinayetleri gösteren bir yer olduğu için seçtik. Biz burada dört döneme ait savaş cinayetlerinin fotolarını sergiye açtık. Rus döneminden, iç partilerin savaşlarından, Taliban’ın cinayetleri ve son olarak 2001 yılından bu yana NATO’nun operasyonlarında hayatını kaybeden ve zarar görenlerin fotoğrafları sergileniyor." dedi.
Sergilenen savaş kurbanlarının resimleri arasında, çocuk ve kadınların fotoğrafları dikkat çekiyor. 2010 yılında ABD askerinin kullandığı bombayla yaralanan çocuk, 1999 yılında Taliban’a çalışan kocası tarafından yakılıp öldürülen kadın, NATO askerlerinin cesediyle hatıra fotoğrafı çektirdiği genç ve yüzlerce kayıp insanın resimleri sergilenen fotoğraflardan bazıları.
Kayıp olan kocasının resmini arayan bir kadın, "Rusların Afganistan’ı işgal ettiği dönemde kocamı götürmüşlerdi. O bir eczanede çalışıyordu. Birkaç ay önce toplu mezarda yatan 5 bin kişinin listesinde benim kocamın da ismi çıktı. Burada, sergilenen fotolar arasında fotosunu arıyorum. Kocam, çocuklara yiyecek getirmek için evden çıkmıştı. Şimdiye kadar bir daha görmedik." ifadelerini kullandı.
Sergiye Kabil’den gelen bir cami imamı, Afganistan’da hemen hemen her ailenin savaşlarda kurban verdiğini söyleyerek, Rusların bombardımanı sırasında kendi halasının ailesinden herkesin öldüğünü aktardı.
 
 THY Uçağında Olay Çıkartan ABD'li Koltuğa Bağlandı
 Gaziantep'te 264 Emniyet Mensubu Görevden Alındı
 Türkiye'nin İlk ve Tek Ateizm Derneği Kuruldu
 Bahçeli: Cumhurbaşkanı Olmaması Gereken Tek Kişi Erdoğan'dır
 Üniversitesi Öğrencisi, Kız Arkadaşını Bıçakladı
 Yaşar Kaya Tahliye Sonrası Gözyaşlarına Boğuldu
 PFDK, Fenerbahçe'ye 1 Maç Seyircisiz Oynama Cezası Verdi
 Burak Yıldırım'ın Katiline 18 Yıl Ceza Verildi
 Yeni Şafak Yazarı M. Ziya Alp, Merkez Bankası'na Atandı
 Sakık'tan Buldan'a: Ben Neyi Söylediğimi Biliyorum
 
Ana SayfaGüncelKültür-SanatYerel Haberler
Son DakikaEkonomiDünyaHava Durumu
FotogaleriSporMagazinNamaz Vakitleri
 
Sondakika.com tam sürümü için tıklayın.