19 Nisan 2014 Cumartesi

Bir Erken Emeklilik Müjdesi Daha!

Güncel, 01.04.2013 08:34
Emeklilik için yaşa takılanlara bir müjde daha geldi. Yaşı beklemeden daha düşük maaşla erken emekli olacakların sağlık giderlerini de SGK karşılayacak.

5 MİLYON KİŞİ BÜYÜK HEYECAN İÇERİSİNDE

Emeklilik için prim günü ve yıl şartlarını tamamlayıp yaşı bekleyen 5 milyon kişi büyük bir heyecan içerisine girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in talimatının ardından harekete geçen bürokratlar, bu kişilerin mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Üzerinde durulan en önemli formül, bu kişilerin daha düşük maaşla erken emekli olması. Bu şekilde daha düşük de olsa emekli maaşına kavuşacak olan kişiler, böylece sağlıktan da yararlanacak.

PRİM ÖDEMEYECEK

Çünkü yaşı bekleyenlerin, çalışmıyorlarsa veya eşi ya da çocuğunun sağlık yardımından yararlanamıyorlarsa, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekiyor. Bu kişiler, erken emekli olunca genel sağlık sigortası primi ödemesine gerek kalmadan, yeniden sağlık şemsiyesine kavuşacak.

Sağlık giderleri, çalıştıkları dönemlerde olduğu gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak. Kısaca emeklilerin faydalandığı tüm haklardan da yararlanabilecekler.

Yaklaşık 5 milyon kişi, yapılan çalışmanın tamamlanarak hayata geçirilmesini bekliyor. Yaşı bekleyenlere daha düşük maaşla erken emeklilik getirilmesi halinde, şartlarının nasıl olacağı merak ediliyor. Avrupa'daki örneklerde normal yaşından önce emekli olacaklara yüzde 10-20 arası iskonto ile maaş ödeniyor.

KADINLAR DA ERKEN EMEKLİLİK BEKLİYOR

Çalışan kadınları çocukla barıştırmak ve kadın istihdamının teşvik edilmesi için de çalışmalar hızlandırıldı. Bakan Çelik, şu an 1 çocuk doğuran kadına 2, 2 çocuk doğurana da 4 yıl prim borçlanması hakkı bulunduğunu hatırlatarak, "2 çocuk, 3 çocuğa çıkabilir" demişti.
 
 Bayern Münih, 250 Maçtır Dolu Tribünlere Oynuyor
 Atletico Madrid, Elche'yi 2-0 Yendi
 Kıbrıslı Rumlar, 58 Yıl Aradan Sonra KKTC'de Ayin Yaptı
 İlhan Ekşioğlu: Zalimlerle Mücadele Bitmez
 Erciyes - Trabzonspor Maçını 285 Passolig'li Taraftar İzledi
 Aile İçi Şiddet İhbarına Giden Başçavuş Şehit Edildi
 Hatay'da 3 Uçak İçin Yapılan Bomba İhbarı Asılsız Çıktı
 Başbakan'dan Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru
 Bitlis'te Kayıp Amca Çocukları Ölü Bulundu
 BDP, HDP'ye Katılma Kararı Aldı
 
Ana SayfaGüncelKültür-SanatYerel Haberler
Son DakikaEkonomiDünyaHava Durumu
FotogaleriSporMagazinNamaz Vakitleri
 
Sondakika.com tam sürümü için tıklayın.