Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]

Başbakan Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı İftarında Konuştu (Geniş Haber)

İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez geçişindeki dünyanın 4. büyük köprüsü Osmangazi Köprüsü, 30 Haziran'da inşallah bu muhteşem eserin açılışını da Cumhurbaşkanımızla İstanbul, Kocaeli, Bursa'dan gelenbinlerce vatandaşımızla gerçekleştireceğiz.

İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez geçişindeki dünyanın 4. büyük köprüsü Osmangazi Köprüsü, 30 Haziran'da inşallah bu muhteşem eserin açılışını da Cumhurbaşkanımızla İstanbul, Kocaeli, Bursa'dan gelenbinlerce vatandaşımızla gerçekleştireceğiz. Böylece son 50 yıldır İstanbul'ungündeminde olan büyük bir projeyi de büyük bir hayali de gerçeğe dönüştürmüş olacağız" diye konuştu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün 26 Ağustos'ta, 215 kilometrelik otoyoluyla birlikte açılıp, hizmete sunulacağını belirten Yıldırım, böylece ikinci köprüde kamyon, tır, otobüs trafiği olmayacağını, birinci ve ikinci köprünün şehir içi toplu taşıma ve bireysel taşımacılığa hizmet edeceğini söyledi. Yıldırım, 3. havalimanına ilişkin de "Bu eserin yapılmasıyla havacılığın merkezi İstanbul olacak. 150 milyon yolcu kapasiteli bu havalimanı, Türkiye'yi havacılıkta dünyanın ilk 5 ülkesi arasına sokacak. Bunun da ilk etabının açılışını 26 Şubat 2018'de yapacağız" dedi.

"2023 YILINDA İSTANBUL'UN TAM BİN KİLOMETRE RAYLI SİSTEMİ OLACAK"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının 45 kilometreden aldığı raylı sistemi 150 kilometreye çıkardığını, 160 kilometre raylı sisteminşaatının devam ettiğini kaydeden Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: "Planlananlarla birlikte 2023 yılında İstanbul'un tam bin kilometre raylı sistemi olacak. Bu ne demek biliyor musunuz? Londra'nın raylı sisteminin iki katından fazla demek. İstanbul'a da yakışır, İstanbul için de çok güzel olur.Türkiye'nin güven ve istikrarla gerek demokraside gerek insan haklarında gereksere formlarda çok önemli mesafeler alırken, diğer yandan da yıllar boyu özlemini duyduğumuz projeleri bir bir hayata geçiyoruz. Bu tabii bazılarının canını sıkıyor, bazılarını kıskandırıyor. Gezi olaylarının masum bir çevre işiolmadığını hep beraber gördük. Çünkü o Gezi olaylarının başrolündeki 'Niye köprüyapıyorsunuz? Niye Kanal İstanbul'u yapıyorsunuz? Niye hızlı tren yapıyorsunuz? Neden tüneller yapıyorsunuz? Neden havaalanı yapıyorsunuz?' diye akılları sıraültimatom vermeye kalkıştılar. Ama İstanbullu başta olmak üzere bu büyük milletbu oyunu bozdu. Liderinin etrafında et kemik gibi oldu ve onlara en güzel cevabı verdi. 14 yıl boyunca hem çalıştık hem vesayetle mücadele ettik. Önümüze çıkanengelleri birer birer ortadan kaldırarak bugünlere geldik. Çok şey başardık, amaişimiz bitmiş değil. Şimdi artık Türkiye'de güven ve istikrarı kalıcı halegetirmenin tek bir yolu kaldı, başkanlık sistemi ve yeni anayasa. Yolları bizyaptık, köprüleri biz yaptık, gönüllere yollar yaptık, inşallah milletimizlebirlikte Türkiye'nin başkanlık yolunu da birlikte açacağız. Türkiye artıkistikrarsızlıktan, koalisyon dönemlerinden çektiği sıkıntıları bir dahaçekmeyecek."- "AB, gelecek vizyonunu bir kez daha göz önüne almalıdır"

Yıllardan beri AB'ye "Daha kucaklayıcı olun. Sadece kendi alanınızda değil, yakın coğrafyanızda olup bitenlere kayıtsız kalmayın. Daha fazla iş birliğine, az gelişmiş, sorunlu ülkelere daha fazla desteğe ihtiyaç var" dediklerini ifade eden Yıldırım,"Dünyada yurdundan edilmiş 55 milyon insan bulunuyor. Bu, birçok ülkenin nüfusundan fazla. Bu bir insanlık sorunudur. Bu insanlık sorununu Türkiye olarak biz, dünyaya örnek bir şekilde ele aldık ve 3 milyon kardeşimizi bağrımıza bastık. İşte AB, bunu görmeli ve bugün İngiltere'deneden birlikte çıkma kararının verildiğini çok iyi düşünmeli, gelecek vizyonunubir kez daha göz önüne almalıdır. AB'nin kuruluştaki değerlerine geri dönmesi,Türkiye'nin de içinde bulunduğu, Balkanlar da dahil bütün ülkeleri kucaklayıcıpolitikaları ancak bu çıkmazı sona erdirecek ve AB'deki birlik ve beraberliği daha da güçlendirecektir" ifadelerini kullandı. - İstanbul
25 Haziran 2016 Cumartesi 23:58

YORUMLAR

Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]