Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]

Görüntülü Haber) Kosova'daki Hıdrellez Şenliklerine Onbinler Akın Etti

Yaz ayının gelişini müjdeleyen geleneksel Hıdrellez şenlikleri Kosova'da onbinlerce kişinin katılımıyla kutlandı.


Yaz ayının gelişini müjdeleyen geleneksel Hıdrellez şenlikleri Kosova'da onbinlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

Kosova'nın güney bölgesinde yer alan Prizren'de yıllardır geleneksel olarak kutlanan Hıdrellez şenliklerine bu yıl da on binlerce Kosovalı katıldı.

Yüzyıllardan bu yana Kosova'da süren gelenekler değişikliklere uğramışsa da sürdürülmeye devam ediyor. Her yıl geleneksel olarak 5 Mayıs tarihinde kutlanan Hıdrellez şenlikleri bu yıl da, Sezai Suroy parkında kutlandı.

Prizren'in yanı sıra Kosova genelinden on binlerce kişi sabah erken saatlerden itibaren Karabaş Baba Türbesinin bulunduğu alana akın ettiler. Bayram coşkusu içinde kutlanan Hıdrellez şenliklerine Kosovalılar en güzel elbiselerini giyerek katıldı.

Şenliklere katılan Kosovalılar gün boyunca piknik yapıp alışveriş yaptılar. Ancak pazardaki tezgahlarda ağırlıklı olarak oyuncak silahların satılması dikkat çekti. Çocuklar da en büyük ilgiyi silahlara göstererek satın aldılar.

Kurulan salıncaklar, atlıkarıncalar ve diğer eğlencelere çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Aynalı kurabiye ve yılın bereketli geçmesi için çamurdan yapılan testiler en çok satılan ürünler arasında yer aldı.

Yazın gelişini kutlayanlar evlerine dönerken kapılarına asmak üzere dalları almayı da ihmal etmedi. Sabah saatlerinden itibaren Hıdrellez şenliklerinin düzenlenen bölgede polis tarafından trafik ulaşımı yasaklandı.

Görüntü Dökümü:

- Hıdrellez kutlamalarından detaylar

- Roportajlar- Kosova
06 Mayıs 2016 Cuma 12:01

YORUMLAR

Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]