Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]

İçişleri Bakanlığı'ndan 'Tahir Elçi' Cinayetiyle İlgili Açıklama

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Olayı incelemek üzere müfettişlerin görevlendirildiği belirtilen Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Terörist unsurların yaptığı silahlı saldırılar nedeniyle olay yerine bilinçli olarak zarar verilmiş, heyet, Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği noktada sağlıklı bir olay yeri incelemesi yapamadan ayrılmak zorunda kalmıştır." denildi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin bugün Sur ilçesinde öldürülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinden açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "28.11.2015 Cumartesi günü saat 10.50 sıralarında Suriçi Balıkçılarbaşı noktasında bir ticari araç, Terörle Mücadele ekibi tarafından durdurularak kontrol yapılmak üzere harekete geçildiği sırada araç içerisinde bulunan teröristlerce görevlilere silahla ateş edilmiştir. Saldırıda polis memuru Ahmet Çiftaslan olay yerinde, polis memuru Cengiz Erdur ise yaralı olarak kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde şehit olmuş, polis memuru Sinan Tabur yaralanmıştır.

Silahlı saldırı sonrası terör örgütü mensupları olay yerinden yaya olarak kaçarken olay yerine yaklaşık 100 metre uzaklıkta bulanan 4 ayaklı minare olarak bilinen yerde Diyarbakır Barosu Başkanı ve mensuplarının basın açıklaması yaptığı sokakta, basın açıklamasının güvenliğini sağlayan polislerle teröristler arasında çatışma çıkmış, çıkan çatışmada olay mahallinde bulunan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmiştir.

Çatışma esnasında olay yerinde bulunan ve basın açıklamasını takip eden Anadolu Ajansı Muhabiri Aziz Aslan, ateşli silah ile elinden ve Doğan Haber Ajansı Muhabiri Ramazan Yavuz ise arbede esnasında omuzundan hafif şekilde yaralanmışlardır. Her iki şahıs kaldırıldıkları hastanede tedavilerini müteakip taburcu edilmişlerdir.

Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen 2 mülkiye başmüfettişi, 2 polis müfettişi, toplam 4 müfettiş incelemelerine başlamışlardır.

Olay sonrası Sur ilçesinde saat 13.00 itibari ile sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

Saat 14.30 sıralarında cumhuriyet başsavcısı, Olay Yeri İnceleme ekipleri ve avukatlarla birlikte olay yerinde incelemeler yapmak, delillerin kaybolmasını engellemek ve her yönü ile açıklığa kavuşması için gerekli çalışmalara başlamak için yola çıktıklarında, çevre güvenliğini sağlamak üzere giden güvenlik görevlilerine 5 ayrı noktadan roket atılmış ve heyete uzun namlulu silahlarla ateş edilmiştir. Yine olay yerinin güvenliğini sağlayan zırhlı kobra aracının geçişi esnasında tuzaklanmış bombanın patlatılması sonucunda zırhlı araç devrilmiştir. Zırhlı araçta bulunan Özel Harekât Şubesi'nde görevli 4 polis memuru hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştır.

Olayın aydınlatılmasını engellemek isteyen ve rahatsızlık duyan terörist unsurların yaptığı bu silahlı saldırılar nedeniyle olay yerine bilinçli olarak zarar verilmiş, heyet, Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği noktada sağlıklı bir olay yeri incelemesi yapamadan ayrılmak zorunda kalmıştır.

Bölgeye emniyeti sağlamak üzere intikal eden emniyet güçleri ile örgüt mensupları arasında sıcak çatışmalar yaşanmaktadır.

Olayın en kısa süre içinde aydınlatılması ve faillerin bulunarak yargıya teslim edilmesi için gereken her şey yapılmaktadır."
28 Kasım 2015 Cumartesi 23:55

YORUMLAR

Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]