Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]

Geniş Haber) Tutuklanması Talep Edilen Avukat Eren Keskin Serbest Bırakıldı

Terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle geçici olarak kapatılan Özgür Gündem Gazetesi soruşturması kapsamında savcılıkça tutuklanması talep edilen avukat Eren Keskin çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Geniş Haber) Tutuklanması Talep Edilen Avukat Eren Keskin Serbest Bırakıldı
Terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle geçici olarak kapatılan Özgür Gündem Gazetesi soruşturması kapsamında savcılıkça tutuklanması talep edilen avukat Eren Keskin çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Hakimlik, avukat Keskin hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmasına karar verdi.

Avukat Eren Keskin, savcılık sorgusunun ardından "Terör örgütü üyeliği" ve "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçlarından tutuklanması talebiyle sevk edildiği Nöbetçi İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulandı. Hakimlik, avukat Keskin'in ifadesinin ardından serbest bırakılmasına karar verdi. Hakkında haftada bir gün en yakın karakola imza vermesi şartı getirilen avukat Keskin'e yurtdışı çıkış yasağı da konuldu.

"BİR DÖNEM GENEL YAYIN YÖNETMENLİĞİNİ YAPMAM NEDENİYLE İFADE VERDİM"

Serbest bırakılmasının ardından adliye çıkışında kendisini bekleyenlerle buluşan Keskin, yaptığı açıklamada, düşüncelerinden dolayı insanların tutuklandığını ifade ederek, "Ben de özgür gündem gazetesiyle dayanışma amaçlı, basın özgürlüğünü savunduğum için ve bir dönem genel yayın yönetmenliğini yapmam nedeniyle ifade verdim" dedi.

"DEMEK Kİ HUKUK VE İNSAN HAKLARI MÜCADELESİ VERMENİN HALA BİR UMUDU VARMIŞ"

Keskin, "İnsan hakları savunucuları olarak her zaman şunu söyledik. Siz eğer sözü yasaklarsanız silahlar konuşur. Silahların konuşmasını istemiyorsa bir devlet, o zaman konuşma hakkını engellemez. Ama hala konuşma hakkı engelleniyor bu coğrafyada. Bu da derin devletin işine geliyor" diye konuştu. Sorguda hiçbir yazısının gerekçe gösterilmediğini sadece bir dönem genel yayın yönetmenliği yapmasının gerekçe edilidiğini belirten Keskin, "Savcı beni 302'den, yani müebbet hapis cezasıyla yargılamak üzere hakimliğe sevk etti. Hiçbir umudum yoktu, ancak hakimin tutuklama vermemesi benim için önemliydi. Demek ki hukuk ve insan hakları mücadelesi vermenin hala bir umudu varmış " ifadesinde bulundu.

"İÇERİ GİRERSEM, ASLI ERDOĞAN'I TESKİN EDERİM DİYE DÜŞÜNÜYORDUM"

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan Yazar Aslı Erdoğan'ın, 'ölü kedimi özledim' sözü kendisini çok etkilediğini, belirten Keskin, "İçeri girersem onu teskin ederim diye düşünüyordum. İnşallah o da diğerleri de düşüncelerinden dolayı tutuklanan tüm arkadaşlarımız serbest bırakılırlar" şeklinde konuştu. - İstanbul
25 Ağustos 2016 Perşembe 19:04
Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]