Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]

Sırada Mısır mı Var ?

Türkiye dış politikada ilişkilerinin neredeyse tamamen kesildiği İsrail ve Rusya'nın ardından Mısır ile ilişkilerin yeniden onarılması yoluna gidiyor.

Sırada Mısır mı Var ?
Türkiye dış politikada ilişkilerinin neredeyse tamamen kesildiği İsrail ve Rusya'nın ardından Mısır ile ilişkilerin yeniden onarılması yoluna gidiyor. Başbakan Binali Yıldırım" Mısır ile aynı bölgedeyiz. İstesek de her şeyi kesemeyiz." diyerek Mısır ile ilişkilerin normalleşeceği sinyalini verdi.

Bir süredir, bölgede, İsrail, Rusya ve Mısır gibi birçok ülke ile ilişkileri gergin olan Türkiye, yeni bir açılımla bozulan ilişkileri normalleştirme yoluna gidiyor. Mavi Marmara'ya saldırı sonrası ilişkilerin bozulduğu İsrail ile anlaşma sağlandı. Yaklaşık 6 yıl aradan sonra ilişkilerin normalleşmesi konusunda mutabakata varıldı.

İsrail ile varılan mutabakatın konuşulduğu bir dönemde Kremlin'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya lideri Putin'e düşürülen uçakla ilgili 'üzüntülerini' ifade eden bir mektup gönderdiği açıklaması geldi. Peş peşe gelen bu gelişmeler Türkiye'nin yeni bir dış politika açılımına gittiği yönündeki görüşü güçlendiriyor.

Son olarak Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı bir televizyon programında yapıtı açıklamalar ise sırada Mısır mı var? sorusunu gündeme getirdi.

Binali Yıldırım katıldığı programında "Mısır meselesi çok nettir. Demokrasiye bir darbe olmuş ve Sayın Mursi yönetimden indirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuyu dile getirmiş Mursi'nin yönetimden uzaklaştırılmasını kabul etmediğimizi tüm dünyaya duyurmuştur. Mısır ile aynı bölgedeyiz. İstesek de her şeyi kesemeyiz. Coğrafi bir ağımız ve yakınlığımız var. O yüzden oradaki rejim değişikliğinin şekli, Mursi başta olmak üzere onun ekibine uygulanan haksız cezalar üzerinde duruyoruz. Buna rağmen ticari konusunda bir engel yok. Belki ilerde normalleşmeye de zemin hazırlanmış olur. Bakanlar seviyesinde bile ilişki başlayabilir. Biz buna hazırız. Herhangi bir rezervimiz yok." diyerek Mısırla da ilişkilerin başlaya bileceği sinyalini verdi.
28 Haziran 2016 Salı 12:24
Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]