Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]

Tuzhurmatu'da Türkmen ve Kürt Partileri Anlaştı

Dha DIŞ HABER- Tuzhurmatu'da Türkmen ve Kürt partileri anlaştı Irak'ın Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde bugün Türkmen Kürt partileri bir araya geldi.

Dha DIŞ HABER- Tuzhurmatu'da Türkmen ve Kürt partileri anlaştı

Irak'ın Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde bugün Türkmen Kürt partileri bir araya geldi. Başkent Bağdat'ın 180km kuzeyinde yer alan Tuzhurmatu önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı.

IKYB tarafından Irak Türkmen Cephesi ve Tuzhurmatu ilçesindeki Türkmen partiler ile Kürt partilerinin katıldığı 'barış içinde yaşamak' sloganı altında bir konferans düzenlendi. Konferansta Türkmen ve Kürt partileri arasında ilçedeki duruma ilişkin bazı anlaşmalar yapıldı. Konferansa, Irak Türkmen Cephesi Selahattin il başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, IKYB siyasi daire üyesi Saman Germiyani, Irak Türkmen Meclisi başkan yardımcısı Nihat Kuşcu, Tuzhurmatu kaymakamı Şellal Abdül ile çok sayıda kişi katıldı. ITC'nin birlik ve beraberlik içinde yaşam çağrısında bulundu. Ayrıca aylar önce Irak merkezi hükümeti tarafından trafiğe kapatılan Bağdat-Tuzhurmatu anayolunun açılması için merkezi hükümetle temasta bulunulması ve Türkmen vatandaşlarının kuzey bölgeye giriş sırasında çektiği sıkıntıların giderilmesi tartışıldı. Konferansta alınan kararlardan biri de komisyon kurulması kararı. Konferansın sonunda bir basın toplantısı düzenlendi.
18 Mayıs 2015 Pazartesi 23:37

YORUMLAR

Diğer Güncel Haberleri

Tam sürüm için tıklayın. [Hata Bildir]