Udmurtya Cumhuriyeti'nde bir profesör, anadili unutulduğu için devlet binası önünde kendini yaktı

Rusya'ya bağlı Udmurtya Cumhuriyeti'nde bir profesör, ülkesinde anadilinin unutulmaya başladığını ve devletin hiçbir önlem almadığını savunarak devlet binası önünde kendini yaktı.

Udmurtça'nın yaşatılması için gerçekleştirilen protestoların lideri Profesör Razin parlamentoya mektup yazıp "Dilimizin yok olduğu gün Parlamento önünde kendimi yakacağım." ifadelerini kullandı. Mektubu ciddiye alınmayan profesör, meclis toplantısı yapıldığı sırada devlet binası önünde kendini ateşe verdi.

"DİLİMİZİN YOK OLDUĞU GÜN KENDİMİ YAKACAĞIM"

Rusya Federasyonu'na bağlı 1 milyon nüfuslu Udmurtya Cumhuriyeti'nde uzun yıllardır Udmurtça'nın yaşatılması için protestolar gerçekleşti. Bu protestoların lideri konumundaki Udmurtya Devlet Üniversitesi profesörü ve üniversitenin ulusal ilişkiler laboratuvarının kurucusu Albert Razin, hem siyasi hem fiili eylemleriyle dilin korunması için ses getiren çalışmalara imza attı. Udmurtya Cumhuriyeti'nin yerel parlamentosuna sayısız kez konuyla ilgili mektup yazan Razin, devletin anadilin koruması yönünde bir çalışma yapmadığını savunarak parlamento binası önünde çoğu kez pankart açıp durumu protesto etti. Son olarak yine parlamentoya mektup yazan Razin, "Dilimizin yok olduğu gün parlamento önünde kendimi yakacağım" ifadelerini kullandı. Fakat Profesör Razin'in bu mektubu yine ciddiye alınmadı.

KENDİSİNİ MECLİS TOPLANTISI SIRASINDA ATEŞE VERDİ

Yerel meclisin toplantı saatinde parlamento binasının önüne giden ve eline benzin bidonunu alan Razin, hiç kimseyle pazarlığı beklemeden üstüne benzin döktükten sonra kendisini ateşe verdi. Parlamento önünde bulunan güvenlik görevlileri, Razin'in kendisini yaktığını görünce yangın tüpleriyle müdahale etti.

DURUMU KRİTİK

Vücudunda ağır yanıklar olan Razin ambulansla hastaneye götürüldü. Razin'in yoğun bakım ünitesine alındığı ve sağlık durumunun kritik olduğu öğrenildi. Udmurtya Cumhuriyeti yerel meclisin toplantısı ise yaşanan olay nedeniyle iptal edildi.

Udmurtya Cumhuriyeti'nde bir profesör, anadili unutulduğu için devlet binası önünde kendini yaktı - Son Dakika

Kaynak: İHA

10 Eylül 2019 Salı 15:40

Parlamento, Rusya, 3. Sayfa, Dünya, Güncel
YORUMLAR (13)
 • Yasemin : İnsani olarak düşünüldüğünde acı bir ölüm. Ama kültür dille yaşanır. Dili kaybolan unutulan bir halkın kültürü de yok olur. Profesör bedelini kendi ödeyecek olsa da bir farkındalık yaratmak istemiş. Umarım bu farkındalık kişilerin bu konuyu tartışmaya açılmasına sebep olup istediği amaca ulaşır.
  Cevap Yaz 14 1 Yayından Kaldır
 • Valeee : Cocukkk seni sen cizgi film izlemeye osabah aksam pubg oynamaya devam et
  0 0 Yayından Kaldır
 • Valeee : Cocukkk seni sen cizgi film izlemeye osabah aksam pubg oynamaya devam et
  0 0 Yayından Kaldır
 • Valeee : Cocukkk seni sen cizgi film izlemeye osabah aksam pubg oynamaya devam et
  0 0 Yayından Kaldır
 • Beni yak kendini yak her şeyi yak : Amca kafayı sıyırtmış! Ayrıyeten balataları yakıp kayışı kopartmış!
  Cevap Yaz 8 18 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız