Tam sürüm için tıklayın.

Kars'ta Mers Virüsü Şüphesi

Kars’ta hacdan döndükten sonra yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan bir kişi, MERS virüsü şüphesiyle tedavi altına alındı.

Kars

Kars'ta hacdan döndükten sonra yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan bir kişi, MERS virüsü şüphesiyle tedavi altına alındı. Tedavi altına alınan hasta Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilirken, Kars Devlet Hastanesi'nin acil servis bölümünde dezenfekte çalışması başlatıldı.

Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Doğruyol köyünde ikamet eden ve 5 gün önce hacdan gelen E.A. (72), yüksek ateş şikayetiyle Kars Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Hasta, daha sonra yakınıyla birlikte Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Kars'ta yüksek ateş şikayetiyle 2 hastanın da Kafkas Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde gözetim altına alındığı öğrenildi.

Kars Devlet Hastanesi'nin acil servis bölümünde dezenfekte çalışmaları başlatıldı. Hastane personeli acil servis bölümündeki malzemeleri tek tek dezenfekte ediyor. Hastane çalışanlarının bir kısmı maske kullanırken, bir kısmının kullanmaması dikkat çekti. Devlet Hastanesi'nin acil bölümüne hasta alınmıyor. Hastaneye gelen vatandaşlar KAÜ Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne yönlendiriliyor.

"KARS'TA 3 HASTA YÜKSEK ATEŞ ŞİKAYETİYLE GÖZETİM ALTINA ALINDI"

Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Düğer, yüksek ateş şikayetiyle 3 hastanın gözetim altına alındığını, hastalardan bir tanesinin Erzurum'a sevk edildiğini söyledi. Düğer, "70 yaş üstü bir erkek hastamız yüksek ateş, öksürük ve kırıklık şikayetiyle geldi. Yapılan muayene esnasındaki hikayesinde de hacdan gelme öyküsü olunca biz direkt olarak prosedürü başlattık. Çünkü o taraftan gelen hastalarda bu sıkıntılar oluyor. Klinikte birbirine benzeyince biz acilde hizmeti durdurduk. Direkt olarak karantina uygulamasına geçtik" dedi.

Düğer, "Hastayı da çok ivedi bir şekilde hasta yakınıyla beraber kendisine temas eden referans hastanemiz olan Erzurum Eğitim Araştırma Hastanesi'ne sevk ettik. Burada klinikler birbirine çok yakın olduğu için, ancak laboratuvarla kesin tanı konulabiliyor. Biz atlamama noktasında bu uygulamayı yaptık. Bizim Erzurum'a gönderdiğimiz bir vakamız var. 2 tane de Kafkas Üniversitesi'nde ama onun kliniği tam uymuyor. Her ihtimale karşı gözetim altında tutuyoruz. Onlarda tabi izole bir odada. Tabi MERS şüphesiyle" diye konuştu.

Öte yandan, Kars Devlet Hastanesi Acil Servisi kısmında dezenfeksiyon çalışmaları devam ediyor. Karantinaya alınan acil serviste hasta kabulü yapılmıyor. Hastaneye gelen hastalar Araştırma Hastanesi'ne yönlendiriliyor. Kars Devlet Hastanesi'nin acil kısmı dezenfeksiyon çalışmaları tamamlandığında tekrar hastalara hizmet verecek. - KARS

Yorumlar

Diğer Güncel Haberleri

Tam sürüm için tıklayın.