1.500 Metreden 200 Km Hızla Kemaliye'ye Dalış

Miles Daisher, Türkiye'deki ilk ikili wingsuit atlayışını Erzincan Kemaliye'de gerçekleştirdi.

JAK KAMHİ: Bu proje için tam 8 ay çalıştık!

MILES DAISHER: Kemaliye'nin manzarası beni çok etkiledi!

Dünyanın en büyük kanyonlarından Karanlık Kanyon'a evsahipliği yapan Erzincan'ın Kemaliye ilçesi, iki serbest atlayışçının yarasa uçuşu olarak da bilinen wingsuit projesine evsahipliği yaptı. Dünyanın en iyi serbest atlayışçılarından Red Bull sporcusu Miles Daisher (USA, 45) ve bu sporda Türkiye'nin önemli isimlerinden Jak Kamhi (TUR, 35) Kemaliye'de yaklaşık 1.500 metre yükseklikteki helikopterden gerçekleştirdikleri atlayışla ülkemizin ilk ikili wingsuit projesine imza attılar. Saatte 200 km'den fazla hıza ulaşan ve yaklaşık 30 saniye uçan sporcular, değişken rüzgar şartlarıyla mücadele ederek yere 130 metre kala paraşütlerini açarak atlayışlarını başarıyla tamamladılar. Hazırlıkları 8 ay süren proje, kalabalık bir prodüksiyon ekibinin 3 gün süren çalışmalarıyla kayıt altına alındı.

Dünyanın en büyük kanyonlarından Karanlık Kanyon'a evsahipliği yapmasıyla tanınan Erzincan'ın Kemaliye ilçesi, iki ekstrem sporcunun yeni projesine mekan oldu. Türkiye'nin az bilinen doğa harikalarından biri olan Karanlık Kanyon'dan ilham alan iki sporcu Kemaliye'ye giderek Türkiye'nin ilk ikili wingsuit atlayışını gerçekleştirdi. Sporculardan ilki yarasa uçuşu olarak da bilinen wingsuit sporunda dünyanın en iyilerinden olan Miles Daisher. Amerikalı sporcu 3 binin üzerinde base jump atlayışıyla dünya rekorunu elinde bulunduruyor. Ayrıca bir günde 57 base jump atlayışı yaparak bu alanda da rekoru 2005'te eline geçirmiş durumda. Red Bull sporcusu Miles Daisher, serbest atlayış için Türkiye'ye gelerek gücünü Türk sporcu Jak Kamhi ile birleştirdi.

Jak Kamhi'nin hikayesi ise Miles Daisher'dan daha farklı. İstanbullu Jak Kamhi, işletme okuduktan sonra 27 yaşına kadar ticaretle uğraşmış. İş adamından bir ekstrem sporcuya dönüşerek içindeki boşluğu doldurduğunu söyleyen Jak Kamhi ilk paraşütle atlama deneyiminden sonra çocukluk hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvamış ve soluğu paraşütçülüğü en iyi şekilde öğrenmek için ABD'de almış. ABD'de Miles Daisher ile tanışan ve kısa zamanda iyi arkadaş olan Jak Kamhi, Daisher'ı kahramanı ve hocası olarak görüyor. ABD'de kaldığı dört yıl boyunca Miles Daisher ile çalışan ve pek çok atlayış gerçekleştiren Kamhi, vatan hasretine dayanamayarak Türkiye'ye döndükten sonra da Daisher ile irtibatını koparmadı ve sonunda yeni bir projede bir araya geldi. Daisher'ı Türkiye'ye davet eden Kamhi, Daisher ile birlikte hep hayal ettiği projesini hayata geçirdi.

Jak Kamhi: Nefes kesen bu proje için 8 ay çalıştık!

Nefes kesen maceranın ardından duygularını ifade eden Jak Kamhi şöyle konuştu:

"Kemaliye'yi gördükten sonra buranın wingsuit için mükemmel bir nokta olacağını düşündüm ve hemen fotoğraflarını Miles Daisher ile paylaraşarak onu buraya davet ettim. Proje için yaklaşık 8 ay çalıştık ve Amerika'dan bu proje için gelen Miles ile Kemaliye üzerinde ilk wingsuit uçuşunu gerçekleştirdik. Kemaliye'nin inanılmaz güzel bir coğrafyası var. Zorlu bir wingsuit uçuşuydu ama başarıyla tamamladığımız için çok mutluyuz."

Miles Daisher: Bu çarpıcı manzara beni çok etkiledi!

Amerika'dan bu proje için Kemaliye'ye gelen Miles Daisher ise "Jak, Kemaliye'nin fotoğraflarını ilk gönderdiğinde çok heyecanlandım. Jak'la Kemaliye'nin bu güzel arazisi üzerinde bir uçuşu yaptık. Bugüne kadar dünyanın farklı yerlerinde pek çok atlayış yaptım. Kemaliye, benzersiz bir lokasyon. Önce yüksek bir çöl gibi görünüyor, sonra ise tarım arazilerini görüyorsun ve sonra aniden dimdik kayalarıyla kocaman bir kanyon çıkıyor karşına. Her an yeni bir sürpriz sunuyor. Bu çarpıcı manzara beni çok etkiledi." diyerek duygularını ifade etti.

Kaynak: Bültenler

31 Temmuz 2014 Perşembe 09:53

Jak Kamhi, Erzincan, Türkiye, Kemaliye, Güncel