1. Lig'de 121 yabancı oyuncu forma giydi

Spor Toto 1. Lig'de 2018-2019 sezonunda 17 takımda 121 yabancı oyuncu forma giyerken, Altınordu'da daha önceki sezonlarda olduğu gibi yabancı futbolcu mücadele etmedi.

ALİ KORKMAZ - Spor Toto 1. Lig'de 2018-2019 sezonunda 17 takımda 121 yabancı oyuncu forma giyerken, Altınordu'da daha önceki sezonlarda olduğu gibi yabancı futbolcu mücadele etmedi.
Takımların 28 futbolcudan oluşan kadrolarında 10 yabancı oyuncuya şans verebildiği 1. Lig'in 2018-2019 sezonunda 17 takımda 121 yabancı oyuncu şans buldu. Ligde 6 yabancı isim iki takımda da mücadele ederken, Altınordu yine tamamen Türk oyunculardan kurulu kadrosuyla müsabakalara çıktı.
Giresunspor ile Osmanlıspor'un 12'şer yabancıya şans verdiği ligde, Adana Demirspor ile Birevim Elazığspor 11, Altay ve Gazişehir Gaziantep 9, Adanaspor, Gençlerbirliği ve Hatayspor 8, Boluspor ile İstanbulspor 7, Abalı Denizlispor, Afjet Afyonspor, Balıkesirspor Baltok ve Ümraniyespor 5, Eskişehirspor 4, Kardemir Karabükspor ise 1 yabancı futbolcu oynattı.
En golcü isim Marco Paixao
Ligde atılan 804 golün 274'ü yabancı futbolculardan geldi.
Sezon sonunda 29 gole ulaşan Altay'dan Marco Paixao, ligin en golcü ismi oldu. Portekizli futbolcu 1. Lig tarihinde en golcü yabancı oyuncu unvanının yanı sıra 2002-2003'ten beri 18 takımla oynanan ligde en golcü isim rekorunu da eline geçirdi.
Paixao'yu 16 golle Adana Demirspor'dan Mickael Pote, 11 golle Giresunspor'dan Abiola Adedeji Dauda, 10 golle Abalı Denizlispor'dan Muhammed Kehinde takip etti.
İstikrar abideleri
Altay'da Marco Paixao, Adana Demirspor'da Mickael Pote, İstanbulspor'da Aldin Cajic, Ümraniyespor'da Andreas Vasilogiannis, Abalı Denizlispor'da İsmail Aissati, 34 haftalık normal sezonda 33 maçta sahada kaldı.
En fazla forma giyenler
Spor Toto 1. Lig'de geride kalan 2018-2019 sezonunda play-off maçları hariç en fazla süre alan 10 yabancı oyuncunun performansı şöyle:

FutbolcuTakımMaçSüre (Dk) Sarı kart Kırmızı kart Gol
İsmail AissatiAbalı Denizlispor332935703
Marco PaixaoAltay3329316029
Adam StackhowiakAbalı Denizlispor322880200
Emmanuel AkabuezeBoluspor322790509
Andrija VukovicBalıkesirspor312751310
Luccas Claro Dos SantosGençlerbirliği312745401
Guy LandelGiresunspor322742504
Mickael PoteAdana Demirspor3327404016
Wellington Nascimentoİstanbulspor302687810
Aldin Cajicİstanbulspor332543506

Kaynak: AA

02 Haziran 2019 Pazar 11:22

Denizlispor, Altınordu, Spor
YORUMLAR