1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Trabzon'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Trabzon'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Türk-İş Konfederasyonunca düzenlenen kutlamalar kapsamında, Türk-İş, Hak-İ, KESK, Yol-İş ve CHP'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşu üyeleri ile vatandaşlar, Cumhuriyet Caddesi'ndeki eski TEDAŞ il binası önünde bir araya geldi.
Çevresi polislerce barikatlarla kapatılan caddeye gelen gruplar, kortej oluşturup büyük bir Türk bayrağı ve "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankart açtı.
Trabzonspor taraftarlarının da ellerinde Türk bayrakları ve üzerinde sanatçı Kazım Koyuncu'nun resminin olduğu, bordo-mavi flamaların yanı sıra "Bu düzen değişecek", "Şike var kumpas yok", "2010-2011 şampiyonu Trabzonspor" yazılı dövizler açtığı gözlendi.
Söz konusu kuruluşların flamalarını da taşıyan gruptakiler, yürüyüşe geçip araç trafiğine kapatılan Kahramanmaraş Caddesi'ni takip ederek, kutlamaların yapılacağı Atatürk Alanı'na ulaştı.
Gruptakiler, burada da etrafı barikatlarla kapatılan alana polislerce tek tek aranarak alındı.
Tertip komitesi adına konuşma yapan Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi ve Yol-İş 1 No'lu Şube Başkanı Gökhan Gedikli, 1 Mayıs'ın işçilerin, uluslararası düzeyde mücadele, dayanışma ve birlikte hareket etme kararlılığı gösterdiği gün olduğunu belirterek, barış, özgürlük, adalet, eşitlik, demokrasi ve dayanışma için alanlarda toplandıklarını dile getirdi.
Emekçinin çıkarlarının savaşta değil barışta olduğunu ifade ede Gedikli, şunları kaydetti:
"Barışın her alanda egemen olması için çaba gösterilmelidir. Basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki kısıtlamalar kaldırılmalıdır. Kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımı sağlanmalı ve kadına şiddete son verilmelidir. Geçici işçiler sürekli işçi kadrosuna alınmalı, iş kazaları önlenmeli, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri artırılmalı ve gerekli denetim yapılmalıdır. Haksız işten çıkarmalar önlenmeli, kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalıdır. Kıdem tazminatına el uzatılmamalı, asgari ücret aile dikkate alınarak belirlenmeli, engellilerin toplumsal yaşama eşit bireyler olarak katılımları sağlanmalıdır. Doğal yaşam korunmalı, ekolojik çevre tahribatına son verilmelidir."
İşçiler olarak sosyal adalet, eşitlik ve refah istediklerini dile getiren Gedikli, tüm çalışanlar için insan onuruna yaraşır yaşam koşulları ve sendikal haklar istediklerini sözlerine ekledi.
Geçen yıla göre katılımın daha az olduğu gözlenen Trabzon'daki kutlamalara katılanlar, kemençe, tulum ve davul eşliğinde horon oynayıp eğlendi.
Kutlamalar sebebiyle polis, yürüyüş yapılan güzergah ve Atatürk Alanı'nda yoğun güvenlik önlemleri aldı.
01 Mayıs 2016 Pazar 15:23

Kazım Koyuncu, Trabzonspor, Türk İş, 1 Mayıs, Politika, Güncel