1. Uluslararası Çocuk Dostu' Turizm Kongresi

Sivas'ta, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Turizm Fakültesi'nin ev sahipliğinde '1. Uluslararası Çocuk Dostu' Turizm Kongresi yapıldı.

Sivas'ta, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Turizm Fakültesi'nin ev sahipliğinde "1. Uluslararası Çocuk Dostu" Turizm Kongresi yapıldı.
CÜ'den yapılan açıklamaya göre, İletişim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa, Sivas Valisi Davut Gül, CÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Taşkın, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Suavi Ahıpaşaoğlu, SGK İl Müdürü Kadir Boztepe, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kadir Pürlü, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
Programda konuşan Vali Gül, Türk medeniyetinde ve şehir geleneğinde çocukların işin merkezinde olduğunu belirtti. Dolayısıyla bir iş yapılırken çocuklara göre hareket edildiğine dikkati çeken Gül, "Geçmişte de böyleydi, belli bir zaman bunu ihmal ettik. Şimdi yine aynı şekilde çocukları işin merkezine koymaya başlıyoruz. Bugün burada konuşulacak konuların başında da çocukların hakları var. Yani tatil yapılırken çocuk birine mi teslim edip gidilecek, odasına mı kapatılacak, ya da çocukla beraber mi tatil yapılacak. Belki bugünkü konulardan biri de bu olacak." ifadelerini kullandı.
Doğru olanın, olması gerekenin çocuklarla beraber tatil yapılması olduğunu vurgulayan Gül, "Çocuksuz tatil yapamamanın hem çocuk ve hem de aile açısından sıkıntılarını biliyoruz. Bu açıdan ben programınızı önemsiyorum. Destek veren rektörlüğümüze, ORAN Kalkınma Ajansı'na teşekkür ediyorum. Çok önemli bir iş yapıyorsunuz. Bununla birlikte Sivas'ta inanıyorum ki turizm sektörü bir çıta daha yükselecektir. Bunun konuşulması bile başlı başına bir kazanımdır." açıklamasında bulundu.
Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Suavi Ahıpaşaoğlu ise bir mavi bayrak gibi eğer pozitif bir ayrımcılık unsuru sunuluyorsa, bunun konfor edilebilir olması ve doğrulanabilir olması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Biz bunun olmadığını fark edince dedik ki biz de Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak bu işin dünya üzerinde ki bilimsel temellerin oluşturulmasında ön ayak olalım. ve bundan dolayı bu toplantıyı düzenledik. Tahminimizin üzerinde de ilgi oldu. Bu yıl ilkini yapıyoruz, bir arama konferansı tarzında yapıyoruz. Onun için bu konferansımız diğerlerinden farklı olarak önce tebliğlerin tartışıldığı, ondan sonra hakemlere gittiği bir süreç içerisine girecek olan bir kongre. Önümüzdeki yıllardan itibaren inşallah konuların daha derin tartışılacağı için önce hakemlere giden ve burada sonuçlarının tartışıldığı tebliğler şeklindeki düzenlemelerle devam edeceğiz. Dolayısıyla dünya çapında, 'Çocuk Dostu' bir turizm destinasyonu olabilmek için izlenmesi gereken yol haritasının da tartışılabileceği kongremize göstermiş olduğunuz ilgi ve değerli katkılarınıza şimdiden teşekkür ediyorum."

Kaynak: AA

01 Mayıs 2018 Salı 16:30

Boztepe, Sosyal Güvenlik Kurumu, Ali Taşkın, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Politika, Güncel