Saç yeme hastalığına yakalanan kadının midesinden kütle çıktı

Rusya'da 10 yıl boyunca saçlarını yiyen 30 yaşındaki kadın ameliyat oldu. Saç yeme hastalığına yakalanan kadının midesinden koca bir kütle saç çıkarıldı.

Rusya'da 10 yıl boyunca saçlarını yiyen kadının midesinden büyük bir saç kütlesi çıkarıldı.

Tıptaki adı Trakifoji olan ve halk dilinde 'saç yeme' olarak bilinen hastalığa yakalanan 30 yaşındaki bir kadın ameliyat edilerek midesinden büyük bir saç kütlesi çıkarıldı.

HASTALIĞA 10 YIL ÖNCE YAKALANDI

Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Psikiyatri Hastanesinde yapılan ameliyatla ilgili bilgi veren Doktor Nikolay Matveev, "Saç yeme hastalığına 10 yıl önce yakalanan hastanın bu süre zarfında midesinde keçe şeklinde büyük bir saç kütlesi oluşmuş. Ameliyat endoskopi ve cerrahi operasyonla gerçekleşirken kütle farklı bölgelerden açılan deliklerden çıkarıldı. Kütle haline gelen saçların uzunluğu 20 santimetreyi geçerken çapı 15 santimetreyi bulmuş" dedi.

HASTALIK ÖLÜME BİLE GÖTÜREBİLİYOR

30 yaşındaki kadının üniversite eğitiminde yaşadığı stres nedeniyle böyle bir hastalığa yakalandığı belirtildi. Hastanın ismi açıklanmazken ameliyatla ilgili bilgi veren hastane başhekimi Boris Belozerov ise hastalığın ölüme yol açabileceğini söyleyerek "Saçlar keratinden oluştuğu için midede öğütülemiyor. Bu nedenle zamanla kütle haline gelip insanı ölüme götürebiliyor. Bu nedenle hastalığa zamanda müdahale edilmesi gerekir" diyerek bu yönde rahatsızlığı bulunanları uyardı.

SAĞLIK DURUMU İYİ

Ameliyatın zorlu geçtiğine işaret eden Başhekim Belozerov, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu ve yakın zamanda taburcu edileceğini ifade etti.


Saç yeme hastalığına yakalanan kadının midesinden kütle çıktı - Son Dakika Dünya

Kaynak: İHA

13 Kasım 2019 Çarşamba 09:55

Moskova, Rusya, 3. Sayfa, Dünya, Son Dakika
YORUMLAR

Son Dakika