112'yi Arayıp Rahatsız Edenler Hakkında Suç Duyurusu

Çorum'da görev yapan 112 acil servis görevlileri, asılsız ihbarda bulunan ve kendilerini telefonla rahatsız eden kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.

Çorum'da görev yapan 112 acil servis görevlileri, asılsız ihbarda bulunan ve kendilerini telefonla rahatsız eden kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.

Çorum 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. İlker Uzeli, 2013 yılında, kendilerine 360 bin 556 çağrının 26 bin 992'sinin gerçek acil vaka olarak değerlendirildiğini söyledi. Dr. Uzeli, "Çorum il genelinde 112'ye günlük ortalama bin 500 civarı çağrı gelmektedir. Bunun yüzde 10'nu gerçek vaka olarak değerlendirilip ambulans çıkışı yapılmaktadır. Her türlü sabit hatlardan ve sim kartı takılı olsun ya da olmasın tüm cep telefonlarından ücretsiz bir şekilde aranabilen 112, özellikle telefon sapıkları, cep telefonu tamircileri, çocuklar, telefon arıza- elektrik arıza gibi diğer 3 haneli telefon numaralarını bilmeyenler, PİN kodunu unutanlar bizi arıyor" dedi.

Bu türlü gereksiz aramaların gerçekten o an trafik kazası, kalp krizi, düşme, yaralanma gibi saniyeler içinde acil yardıma ihtiyacı olan insanların 112'ye ulaşımını engelleyebildiğini ifade eden Dr. İlker Uzeli, "112'ye yapılan tüm çağrılar dijital olarak değerlendirilip, tüm konuşmalar, arayan numara bilgisi veya sim kartsız telefon ise telefonun IP numarası sistemimizde kayıt altına alınmaktadır. Sürekli bir şekilde gereksiz yere 112 telefonunu meşgul eden numaralar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulmaktadır" diye konuştu. - Çorum

Kaynak: DHA

09 Ocak 2014 Perşembe 17:57

Çorum, Politika, Güncel