12 Can Toprağa Verildi, Bu Sözler Herkesi Ağlattı: Bu mu Benim Çocuğum

Adana'daki özel yurtta çıkan yangında yaşamını yitiren 11 öğrenci ve 1 eğitmen son yolculuklarına uğurlandı. Bazı annelerin tabutlara sarılarak 'Bu mu benim çocuğum' diyerek ağladığı görüldü.

Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel yurtta çıkan yangında yaşamını yitiren 10 öğrenci, 1 eğitmen ve yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı, düzenlenen törenlerle son yolculuklarına uğurlandı.

2 KİŞİ MERSİN TARSUS'TA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Yangında hayatını kaybedenlerden yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı Sare Betül Genç ve aynı olayda hayatını kaybeden 20 yaşındaki eğitmen Fatma Canatan için Mersin'in Tarsus ilçesindeki şehir mezarlığında cenaze töreni düzenlendi.

BABA ÖZEL İZİNLE TÖRENE KATILDI

Yangında yaralanan ve tedavisinin ardından taburcu edilen anne Ayşe Genç, tören boyunca güçlükle ayakta durabildi. Olaydan sonra gözaltına alınan baba Cumali Genç'in özel izinle törene katıldığı öğrenildi.
Çok sayıda kişinin katıldığı törende, tabutlarının üzerine Türk bayrağı konulan Sare Betül Genç ile Fatma Canatan için ayrı ayrı cenaze namazı kılındı.

DEDESİNİN YANINA GÖMÜLDÜ

Daha sonra Sare Betül Genç'in cenazesi, Tarsus Şehir Mezarlığı'nda bulunan dedesi Ahmet Ciaz'ın mezarının başucuna gömüldü.
Ailenin 4 çocuğundan en küçüğü olan Sare Betül Genç'in kendisinden bir yaş büyük olan ağabeyi Ahmet Genç de kardeşinin defnedilmesi sırasında gözyaşı dökerek, bir yakınına sarıldı. Uzun süre kardeşinin cenazesinin toprağa konuluşunu izleyen çocuk, mezar başından ayrılmadı.
Eğitmen Canatan'ın cenazesi de Çamlıyayla ilçesinde toprağa verildi.

"GELİN OLACAKTINIZ" DİYE AĞIT YAKTILAR

Öğrencilerden Sema Nur Aydoğdu (14), İlknur Maden (13) ve Cennet Karataş'ın (11) cenazeleri, coğrafi koşullar nedeniyle zorlu yolculuğun ardından kent merkezine yaklaşık 120 kilometre mesafedeki Kışlak Mahallesi'ne getirildi.
Cenazeler, çocukların evlerinin önüne götürülerek helallik alındı. Bu sırada çocukların ailesi ve yakınları gözyaşlarını tutamadı. Çocukların akrabası kadınlardan bazıları, "Gelin olacaktınız" diye ağıt yaktı.

ENGELLİ HALASI GÖZYAŞI DÖKTÜ

İlknur Maden'in engelli halası Eşe Maden, kardeşi Hasan Maden'in de yardımıyla cenaze aracına kadar geldi ve tabuta bakarak gözyaşı döktü.
Cami avlusuna getirilen cenazelerin üzerine çocukların başörtüleri örtüldü. Cenazeler, Kozan Müftüsü Bilal Başoğlu tarafından kıldırılan namazın ardından omuzlarda mezarlığa taşındı.

KADINLAR DA SAF TUTTU

Cenaze namazında, çocukların akrabası bazı kadınlar da saf tuttu. Sema Nur'un babası Ali Aydoğdu, Cennet'in babası Mehmet Karataş ve İlknur'un babası Hasan Maden de tabutları bir süre omuzlarında taşıdı.

ABLASININ YANINA DEFNEDİLDİ

Sema Nur Aydoğdu'nun cenazesi, yaklaşık 3 sene önce 14 yaşındayken ölen ablası Esra Aydoğdu'nun yanına defnedildi. Sema Nur'un annesi Durdu Aydoğdu, kızının mezarına kapandı.
Cenaze törenine çocukların ailesi ve yakınları ile AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, İmamoğlu ve Aladağ Vekil Kaymakamı Kürşad Özdemir, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Yangında yaşamını yitiren öğrencilerden Gamze Bagır'ın (12) cenazesi ise Aladağ'ın kırsal kesimdeki mahallelerinden Karahan'da toprağa verildi.

CENAZE TÖRENİNE ÖMER ÇELİK DE KATILDI

Yangında hayatını kaybeden öğrencilerden Nurgül Pertlek, Sümeyye Yetim, Bahtınur Baş, Sevim Köylü, Zeliha Avcı ve Tuğba Aydoğdu'nun cenazeleri, Köprücük Mahallesi mezarlığı yakınındaki bir alanda oluşturulan yere getirildi.


Ailelerin ve yakınlarının mahallenin yolunda oluşan araç trafiği ve coğrafi güçlük nedeniyle geç kalması üzerine cenaze töreni için bir süre beklendi. Bekleyişin ardından ailelerin alana ulaşması sonrasında tören başladı. Bu sırada, ailelerin ağıtları yürekleri dağladı.

"BU MU BENİM ÇOCUĞUM"

Bazı anneler, "Bu mu benim çocuğum?" diyerek tabutlarda çocuklarının ismini aradı. Hayatını kaybeden bazı öğrencilerin kardeşleri de tabutlara sarılıp "Ben ablamı bir daha göremeyecek miyim?" diye ağladı. Aile yakınları, dakikalarca tabutlara sarılıp gözyaşı döktü.


İl Müftüsü Arif Gökce, yaptığı kısa konuşmanın ardından ayrı ayrı çocukların cenaze namazlarını kıldırdı. Kılınan namazların ardından tabutlar, çok sayıda kişi tarafından omuzlara alınarak alanın aşağısında bulunan vadideki mezarlığa götürüldü.

ÖMER ÇELİK: MÜFTÜMÜZÜ DİNLEYİP MELEKLERİMİZİ CENNETE UĞURLAYALIM
Törene katılan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, defin sırasında kargaşa yaşanmaması için çevredekileri uyararak "Acele etmeyelim, müftümüzü dinleyip ona göre meleklerimizi cennete uğurlayacağız." dedi.
Daha sonra cenazelerden 5'i yan yana toprağa verildi. Çocuklardan birinin cenazesi ise ilerideki bir mezara defnedildi.


Törene, çocukların ailesi ve yakınlarının yanı sıra Adana Valisi Mahmut Demirtaş, bazı milletvekilleri, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA

01 Aralık 2016 Perşembe 16:06

Ahmet Genç, Sema Nur, Aladağ, Adana, Güncel