15 Temmuz'da Orhanlı Gişelerindeki Olaylara İlişkin Davada Karar

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Tuzla Orhanlı gişelerinde meydana gelen olaylarla ilgili 65 sanığın yargılandığı davada, mahkeme, 'anayasayı ihlal' suçundan 6 sanığı ağırlaştırmış müebbet, 57 sanığı ise müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Tuzla Orhanlı gişelerinde meydana gelen olaylarla ilgili 65 sanığın yargılandığı davada, mahkeme, "anayasayı ihlal" suçundan 6 sanığı ağırlaştırmış müebbet, 57 sanığı ise müebbet hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki binada yapılan duruşmada, sanıkların son sözleri alındı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, 63 sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırarak, eski Harp Okulu öğrencisi olan 57 sanığa indirim uygulayarak cezalarını müebbet hapse düşürdü.

Mahkeme, mağdurlar Bilal Gök, Fatih Özarslan, Murat Kuğu ve Mustafa Durmaz'a yönelik "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 4 sanığı toplam 56'şar yıl, 15 sanığı ise toplam 46 yıl sekizer ay hapis cezasına çarptırdı.

Mağdurlar Ahmet Belen, İsmail Akbal ve Yunus Emre Köse'ye yönelik "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 4 sanığı toplam 42'şer yıl hapse mahkum eden mahkeme, bu mağdurlara yönelik eylemleri nedeniyle 16 sanığı 35'er yıl hapse çarptırdı.

Mahkeme heyeti, mağdur Fatih Peçekli'ye yönelik "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 15 sanığı 13 yıl 4 aya, 4 sanığı da 16'şar yıla, mağdur Üzeyir Civan'ı da "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 4 sanığı 20'şer yıla, 15 sanığı 16'şar yıl sekizer ay hapse mahkum etti.

Maktul Yalçın Aran'ı öldürme suçundan 3 sanığı ağırlaştırılmış, 2 sanığı ise müebbet hapse çarptıran mahkeme, maktuller Erdem Diker, İhsan Yıldız, Mustafa Direkli ve Vahit Kaşçıoğlu'na yönelik "kasten öldürme" suçundan 2 sanığın 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet, yine 4'er kez 15 sanığa müebbet hapis cezası verilmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, er olan 2 sanığın ise tüm suçlardan beraatlerine hükmederek, tüm sanıklara "TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

En çok ceza alan 3 sanık

Yargılama sonucunda sanıklar eski Yüzbaşı Hasan, eski Üsteğmen Ceyhun Özak ve öğrenci olan Tunahan Karakaş, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "kasten öldürme" suçlarından toplam 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış oldu.

Kaynak: AA

18 Mayıs 2018 Cuma 13:46

İstanbul, Orhanlı, Tuzla, Politika, Güncel