'15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü' - TİFLİS

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliğinde anma töreni düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliğinde anma töreni düzenlendi.
Büyükelçilik binasında, Büyükelçi Fatma Ceren Yazgan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda şehit düşen 2. Sınıf Emniyet Müdürü Meriç Alemdar'ın eşi ve çocukları, Büyükelçilik çalışanlar, Gürcistan'daki Türk kurumların temsilcileri, Türk iş adamları ve diğer davetlilerin katıldığı tören 15 Temmuz şehitlerine saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.
Yazgan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da polis, istihbarat, adalet başta olmak üzere Türk devletine karşı doğrudan saldırı gerçekleştirdiğini ifade ederek 15 Temmuz şehitlerini saygıyla andıklarını kaydetti.
Türk halkının demokrasiye sahip çıktığını, bugün aynı zamanda demokrasinin devamını da kutladıklarını belirten Yazgan, demokrasinin zaten alternatifi olan bir düzenin olmadığını ve bugüne kadar Türk halkına en uygun yönetim biçimin olduğunu söyledi.
"15 Temmuz'da FETÖ ve arkasındaki güçler amacına ulaşmış olsaydı ne olurdu Türkiye'de? Ben size söyleyim sivil savaşı olurdu. Ben kendi adıma bu adamların, bu adamların arkasındaki güçlerin bana dayattığı bir düzende yaşamazdım." değerlendirmesinde bulunan Yazgan, Türkiye'nin 15 Temmuz'da bir uçurumun dibinden döndüğünü kaydetti.
FETÖ tehditinin devam ettiğini vurgulayan Yazgan, "Bu örgüt hala var, hala Türkiye cumhuriyetini hedef alıyorlar, hala bizi hedef alıyorlar, hala içimizde olmaya çalışıyorlar, hala sizi bizi herkesi kullanmaya çalışıyorlar. Bu iş bitmedi." dedi.
FETÖ yanlısı kişilerin Gürcistan'ın Batum, Tiflis ve Kutaisi gibi şehirlerde hala bazı işletmeleri açtıklarını, hala burada iş faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydeden Yazgan, "Çünkü onlar Gürcistan'da bekliyorlar: ne zaman unuturuz, biz daha ne zaman zayıflarız o zaman geri gelecekler. Bütün terör örgütleri böyledir, IŞID de böyledir, PKK da böyledir. Zayıf anınızı beklerler." şeklinde konuştu.
Yazgan, 15 Temmuz şehidi Meriç Alemdar'ın ailesine hitaben yaptığı konuşmasında Alemdar'la herkesin gurur duyduğunu kaydederek Tiflis'e geldikleri için teşekkür etti.
Büyükelçilikteki tören çerçevesinde Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında çektiği fotoğraflarından oluşan sergi açıldı.
Tören ardından, 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü vesilesi ile Büyükelçi Yazgan, 15 Temmuz şehidi Meriç Alemdar'ın ailesi ve Gürcistan'daki Türk kurumların temsilcileri Tiflis'te Gürcistan Parlamentosu'nun karşısında yer alan, Gürcistan'da 1989 yılında Sovyetler Birliği'ne karşı verilen bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybedenlerin "9 Nisan" anıtına çelenk bıraktı.

'15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü' - TİFLİS - Son Dakika

Kaynak: AA

15 Temmuz 2019 Pazartesi 15:37

Gürcistan, Türkiye, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri