15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'nda anma programı düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Taksim Meydanı'nda anma programı düzenlendi.

Beyoğlu Belediyesi tarafından Taksim Meydanı'nda kurulan 15 Temmuz Etkinlik Alanı'nda düzenlenen program, şehit Ömer Halisdemir'in heykelinin bulunduğu alana karanfil bırakılmasıyla başladı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ali Sarıkaya, burada yaptığı konuşmada, geçen sene 15 Temmuz akşamı bu vatanın bütün kutsallarına, toprağına, bayrağına, ezanına ve milletine içeriden ve dışarıdan iş birliği yapan hainlerin bir eylem girişiminde bulunduğunu anımsattı.

Bu vatan üzerinde yetişen bu milletin çocuklarının hain emellere izin vermediğini ve bundan sonra da vermeyeceğini vurgulayan Sarıkaya, "Nasip oldu, 249 şehidimiz şehadet şerbetini içti. Yüce Rabbimin dediği gibi 'O çok yüce bir makamdır. Onlar ölüler değildirler, diridirler.' Şehitlerimizin, gazilerimizin sayesinde Allah'ın izni ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin iradesiyle birlikte bu vatan bu millet tekrar bu bayrağı indirmeyeceğine, bu ezanı susturmayacağına, vatanını böldürmeyeceğine dair ahitleşme yaptı, 15 Temmuz gecesi yeni bir yeminleşme yaptı. ve dedi ki, 'Ey içerideki ve dışarıdaki hainler, ey içerideki, dışarıdaki bu milletin birliğine beraberliğine göz diken hainler, ne dün izin verdik, ne bugün izin veriyoruz ne de yarın izin vereceğiz. Onun için bu kirli emellerinizden, bu boş sevdanızdan vazgeçin."

Dün ABD'nin New York kentinde bir panele katıldığını aktaran Sarıkaya, şunları kaydetti:

"Orada sadece Türkler yoktu, Somaliler, Afganlar, Suriyeliler, Ahıska Türkleri, Azerbaycanlılar, Türkmenler vardı. Gönül coğrafyamızın her bir köşesinden dostlarımız vardı. New York kentinden haykırdık. 'Anadolu üzerindeki Türk bayrağının inmesine, ezanın susmasına, sadece Anadolu üzerindeki Türkler değil bizlere görül veren, bu Anadolu insanının kadrini, kıymetini bilen dünyadaki bu mazlum coğrafyalarda yaşayanlar olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve Türk miletinin yanındayız.' dediler."

"Büyük bir millet olduğumuzu dünya aleme gösterdik"

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da 15 Temmuz şehitlerine Allah'tan rahmet diledi. Demircan, gazilere ise şükranlarını sunduğunu söyledi.

Şehitler Tepesi'nin asla boş kalmayacağına vurgu yapan Demircan, "O gece bizi 249 kez öldürdüler. O gece, 2193 kez yaraladılar bizi. Yılmadık, korkmadık, Şehitler Tepesi'ni boş bırakmadık. Tanklara, savaş uçaklarına, bombalara meydan okuduk. Milletçe tarihimizin en büyük destanlarından birini yazdık. 15 Temmuz'da tarihin akışını değiştirdik. Atalarımıza layık olduğumuzu; Türkü, Kürdü, Lazı, Gürcüsü, Arabı, Çerkezi, Romanıyla büyük bir millet olduğumuzu dünya aleme gösterdik. O gece, Taksim Meydanı'nda omuz omuza tuttuğumuz vatan nöbetine, 15 Temmuz'un sene-i devriyesinde devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ise 15 Temmuz darbe girişiminin gerçek anlamının o gece milletin gösterdiği yiğit duruş olduğunu söyledi.

Milletin seçtiklerine sahip çıkması ve lideri Recep Tayyip Erdoğan ile yeni bir dönemi başlattığını dile getiren Temurci, "İstanbul'daki 99 şehidin 34'ü benim teşkilatımdaydı, benimle birlikte görev alan genç kardeşlerimdi. 249 şehidimiz artık her birimizin omzunda çok büyük bir sorumluluk. Rabbim bir daha 15 Temmuz'lar yaşatmasın." dedi.

Şiir dinletilerinin yanı sıra 15 Temmuz'u anlatan çeşitli belgesellerinde gösterimi yapıldığı programda, sunucu Balçiçek İlter de Diriliş Ertuğrul oyuncularıyla "15 Temmuz" konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Anma programına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, MHP İstanbul İl Başkanvekili Osman Gür, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, TÜSİAD Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası, avukat Kezban Hatemi, iş adamı Zeynel Abidin Erdem ve Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin'in yanı sıra iş, kültür sanat ve akademik camiadan çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA

14 Temmuz 2017 Cuma 23:55

Recep Tayyip Erdoğan, Sarıkaya, Ak Parti, Taksim, Politika, Güncel