BBC

Zebraların Çizgilerinin Neye Yaradığı Ortaya Çıktı

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, zebraların çizgilerinin ölümcül hastalıklar taşıyan at sineklerinin üstlerine konmasını engellediğine işaret ediyor. Araştırma ekibi, zebra deseni giydirilen atlara sineklerin daha az yaklaştığını keşfetti.

Bristol Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar zebraların çizgilerinin ölümcül hastalıklar taşıyan at sineklerinin üstlerine konmasını engellediğine işaret ediyor. Üniversite'de yapılan araştırmada atların üzerine zebra desenli ve tek renk örtüler örtüldü. Sineklerin desenli atlara yaklaşırken vazgeçip uçmaya devam ettikleri görüldü.

SİNEKLER DESENLİ ATLARI ES GEÇTİ

Araştırma heyetinin başkanı Prof. Tim Caro'ya göre hayvanlara yaklaşan sinek sayılarında farklılık görülmedi. Ancak sineklerin çoğunun zebra desenli atlara yaklaşırken yavaşlayamayıp tökezledikleri gözlendi. Bazı sineklerin de son anda ata konmaktan vazgeçip uçmaya devam ettikleri görüldü.

Çizgiler uzaktan sinekleri caydırmasa da, bu hayvanların zebra desenli örtüsü olan atların üzerine konma oranları dörtte birden daha az çıktı.

ŞU ZAMANA KADAR Kİ EN GÜÇLÜ TEORİ

Bilim insanları zebraların çizgilerinin ne işe yaradığı sorusuna Charles Darwin zamanından beri, yaklaşık 150 yıldır yanıt arıyor. Bu konuda şimdiye kadar farklı teroriler ortaya atıldı. Bunlar arasında çizgilerin hayvanların vücut ısısını ayarlaması, yırtıcılara karşı koruma sağlaması ve hatta bireysel tanınma gibi sosyal bir işlev görmesi de var.

Prof. Caro, araştırmaya katılan biyologların büyük bölümünün çizgilerin tek işlevinin sineklerle ilişkili olduğunda görüş birliğine vardığını söylüyor.

AT SİNEKLERİ ÖLÜMCÜL HASTALIK TAŞIYOR

Afrika at sinekleri, özellikle Latin Amerika'da her yıl binlerce insanın ölümüne yol açan Rodezya uyku hastalığı ve kasları eriterek ölümcül olabilen Afrika at vebası gibi hastalıklara neden oluyor.

Dr. Martin How da, "Hayvanlar için ısırılmaya karşı ölüm-kalım meselesi olacak bir konuda gerçekten güçlü bir seçilim baskısı söz konusu" dedi.

"DESENLİ ELBİSE GİYEN ÇALIŞANLARA DAHA AZ SALDIRILDI"

Bu sonuçların insanlar içinde yararlı olabileceğini söyleyen How, "Araştırma sırasında sineklerin çizgili desenli kıyafetler giyen ekip üyelerine, koyu giysililere oranla daha az saldırdıkları görüldü" dedi.

Kaynak: BBC

BBC
22 Şubat 2019 Cuma 10:34

Afrika, Bristol Üniversitesi, 3. Sayfa, Dünya
YORUMLAR