176 Kişinin Yargılandığı Suç Örgütü Davasında Karar Çıktı

İzmir'de, Ahmet Tekin Baykal grubuna yönelik 2008 yılında gerçekleştirilen 'Anafor' adlı suç örgütü operasyonu kapsamında görülen davanın karar duruşması yapıldı.176 kişinin yargılandığı davada sanıklara 1 yıl 15 gün ile 70 yıl 1 ay arasında...

İzmir'de, Ahmet Tekin Baykal grubuna yönelik 2008 yılında gerçekleştirilen 'Anafor' adlı suç örgütü operasyonu kapsamında görülen davanın karar duruşması yapıldı. 176 kişinin yargılandığı davada sanıklara 1 yıl 15 gün ile 70 yıl 1 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Ahmet Tekin Baykal ile Maksut Tuğlu ile bazı tutuksuz sanıklar ile avukatlar katıldı. Duruşmada, son sözleri sorulan sanıklar, suçlamaları kabul etmedi ve beraatlerini talep etti. Son sözlerin alınmasının ardından mahkeme heyeti karar vermek için duruşmaya ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti sanıklar hakkındaki kararları tek tek okudu.

Mahkeme heyeti, suç örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanan Ahmet Tekin Baykal ve Zafer Yalçın'ı bu suçlardan 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezasına çarptırdı. Baykal'a ayrıca, örgüt adına gerçekleştirilen Vedat Orhan Çelek, Ayhan Çelek, Zeki Göktuğ, Simay Erturun, Nevzat Soyugüzel, Tuncer Dal, Cemalettin Doğan'a karşı eylemler, Çeşme Plajı ihalesi, Adnan Menderes Havalimanı yemek ihalesi, Kuşadası'nda bar olayı, kumar oynatmak, tehdit, hürriyeti tahdit, gayrimenkule el koyma, yağma gibi suçlardan toplam 67 yıl hapis cezası verildi.

Suç örgütü kapsamında aynı davada yargılanan Sami Hoştan, örgüt yöneticisi olmadığı, fakat örgüte yardım suçuna karıştığı belirtilerek 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kumar oynatmak suçlarından Hoştan, Nurullah Sağır ve İbrahim Tatlıses beraat ederken, Ahmet Tekin Baykal, Hasan İzmirli ve Mehmet Top ise bu suçtan 2 bin TL adli para cezası aldı. Dava kapsamında Çeşme Plajı ihalesiyle ilgili konuda yargılanan Güzelbahçe eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran ile Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu hakkında beraat kararı verilirken, aynı olayla ilgili olarak Maksut Tuğlu, Barış Ören, Erol Çehreli, Oktay Kumantaş, Mehmet Akgül, Serkan Gül, Barış Vural ve Ercan Şahin çeşitli cezalara çarptırıldı. Aynı dosyada 'suç örgütü üyeliği' suçlamasıyla yargılanan Avukat Mürsel Ünlü 21 yıl 4 ay, Cezmi Arslan 34 yıl 4 ay, Maksut Tuğlu 50 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ÖZCAN DENİZ'E SİLAHLI SALDIRI

Sanatçı Özcan Deniz'in tabancayla yaralanması ve tehdit edilmesi olaylarının suç örgütle bağlantısı olmadığı gerekçesiyle Ahmet Tekin Baykal bu suçlardan beraat etti. Yaralama suçundan ise Güven Ali Bülbül, Ömer Dalkaç, Tamer Manavcı ve Mustafa Adaş 3'er yıl 9'ar ay, tehdit suçundan ise Ömer Dalkaç, Tamer Manavcı 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Dava kapsamında Emniyet Müdür Yardımcısı Celil Taşkın, avukat Ergun Bademci'nin de aralarında yer aldığı bazı kişiler ise beraat etti.

Mahkeme heyeti ayrıca 130 olayı değerlendirdiği kararında, sanıklardan Barış Öner'e 30 yıl 1 ay, Barış Vural'a 34 yıl 3 ay, Yıldırım Baran'a 12 yıl 9 ay, Serkan Gül'e 22 yıl 6 ay, Fikret Şahin'e 15 yıl 2 ay, İlker Doğdu'ya 11 yıl 10 ay, Bünyamin Aras ve Soner Şaşmaz'a 10'ar yıl, işadamı Cumhur Atış'a 11 yıl hapis cezası verdi. 176 sanıklı davada, 40 sanık ise örgüt üyeliği suçundan 1'er yıl 15'er gün hapis cezası alırken, Mehmet Aytaç Kocatoros'un da aralarında yer aldığı 23 kişinin dosyalarının bu davadan ayrı olarak görülmesi karara bağlandı.

İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı üzerine harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri. 2008 yılında 'Anafor' operasyonu düzenledi. Operasyon, Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki grubun suç örgütü oluşumuna girerek yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu iddiaları üzerine, 1.5 yıl süren takibin ardından gerçekleşti.

Operasyon kapsamında, İzmir, İstanbul, Ankara, Aydın, Kuşadası, Muğla, Balıkesir, Samsun, Mersin, Kayseri, Zonguldak ve Antalya'da önceden belirlenen adreslere eşzamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda, Ahmet Tekin Baykal ile emekli albay, emekli askeri savcı, emekli 2 uzman çavuş, Danıştay hakimliğinden ayrılmış bir avukat ve emekli polis müdürünün de aralarında bulunduğu çok sayıda zanlı gözaltına alınmıştı.

Operasyon sonrası hazırlanan iddianamede, Ahmet Tekin Baykal'ın, kamuoyunda Ergenekon adıyla bilinen davanın sanıklarından Veli Küçük ile bağlantılı olarak suç örgütü kurduğu, "Çerkez İbrahim" olarak bilinen İbrahim Çiftçi'nin öldürülmesiyle suç dünyasında doğan boşluğu doldurmaya çalıştığı ileri sürülmüştü. Örgütün, İbrahim Tatlıses'in Kuşadası'ndaki otelinin basılması, Özcan Deniz'in Çeşme'de bacağından vurulması olaylarını gerçekleştirdiği iddia edilmişti.

Kaynak: CHA

16 Mayıs 2012 Çarşamba 20:54

Ahmet Tekin, Tuğlu, Çeşme, İzmir, Politika, Güncel