19. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali

Geleneksel türkülerin özgün yorum ve düzenlemelerinden oluşan konser, büyük ilgi gördü.

19. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali programı kapsamında Neotolia müzik grubunun geleneksel türkülerin özgün yorum ve düzenlemelerinden oluşan konseri, Amerikalılar'dan büyük ilgi gördü. 

Festival organizasyonundan yapılan açıklamada, Neotolia müzik grubunun ilk albümü "Rose Lace-Çemberimde Gül Oya" ile aynı adı taşıyan konserlerinin müziğin evrensel bir dile sahip olduğunun kanıtı olarak Amerikalı dinleyicilerin büyük beğenisini topladığı ve coşkulu alkış aldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, konser programında "Çemberimde Gül Oya", "Vardar Ovası", "Odam Kireçtir Benim", "Bülbülüm Altın Kafeste", "Ben Giderim Batum'a" gibi türküler Nazan Nihal'ın yorumları ve Utar Artun'un düzenlemeleriyle seslendirildi.

Geleneksel türküleri yeni yorumları ve düzenlemeleri ile yurt dışında tanıtmayı amaçlayan Nazan Nihal (vokal ve gitar) ve Utar Artun (piyano, vurmalı çalgılar) liderliğinde Boston'da kurulan Neotolia grubu, Giuseppe Paradiso (davul), Jussi Reijonen (gitar, ud) ve Galen Willet'den (vokal, bas gitar) oluşuyor. Bu konserde ayrıca misafir müzisyen olarak Ezgi Çıkrıkçı (vokal), Volkan Efe (vokal, ney, kemençe) ve Arzu Eylül Yalçınkaya (vurmalı çalgılar) da yer aldı.

ABD'nin Boston kentinde 1996'dan bu yana her yıl yapılan Boston Türk Festivali "Anadolu'nun Renkleri" temalı festival programıyla sergiler, sunuşlar, atölyeler, konserler, film yarışması, Türk mutfağının tanıtımı gibi geniş bir yelpazede düzenleniyor. Festivalin ana sponsorluğunu Turkish Cultural Foundation (TCF), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tanıtma Fonu ve Türk Hava Yolları yapıyor. - Washington DC

Kaynak: AA

10 Aralık 2014 Çarşamba 23:48

Boston, Kültür Sanat