Topçam Şenlikleri'nde 10 Bin Kişilik Melemen

Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda, 19.Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında dünyanın en büyük melemeni yapıldı.

Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda, 19. Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında dünyanın en büyük melemeni yapıldı. 10 bin kişilik melemen şenliğe katılan herkese ikram edildi. Vali Mustafa Taşkesen, bu büyüklükte melemenin dünyada bir ilk olduğunu belirterek, "Tokat, kültür turizminin en iyi yapılacağı yerlerden birisidir. Türkiye'nin sadece İstanbul ve Antalya'dan ibaret olmadığını herkese anlatacağız." dedi.

Tokat il merkezinde her yıl düzenlenen Topçam Şenlikleri kortej yürüyüşü ile başladı. Gaziosmanpaşa Stadyumu önünden başlayan kortej yürüyüşüne 14 farklı ilin halk oyunları ekibi de katıldı. Şenliklere Kayseri, Batman, Gaziantep, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Tekirdağ, Erzurum, Bitlis, Ankara, Samsun, Aydın, Mersin illerinin halk oyunları ekibi katılarak, yapılan gösterilerle bir Türkiye mozaiği ortaya çıkarıldı. Türkiye'nin farklı 14 illinden gelerek Tokat'ta buluşan halk oyunları ekiplerinin performansları ve birbirleriyle samimi dostlukları dikkat çekti. Kortej, yürüyüş yaptığı güzergah boyunca karanfiller dağıttı, halk oyunları ekipleri gösteriler sundu. Renkli bir yürüyüş sonrası Cumhuriyet Meydanı'na ulaşan ekip Vali Mustafa Taşkesen, Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ile birlikte şenlik meşalesini yaktı.

Belediye Başkanı Çiçek, yaptığı konuşmada, Topçam Festivali'nin önceki yıllarda sünnet şöleni şeklinde düzenlendiğini, mahalli ve ulusal sanatçıların da konserleriyle renklendiğini belirtti. Bu yılki festivalin farklı olacağını söyleyen Başkan Çiçek, "Bu yıl Topçam Festivalimize ek olarak 'Kentlerin Kültür Buluşması' adı altında birtakım ilaveler yaptık. Bugün başlayan festivalimiz 7 Temmuz Pazar günü akşamı sona erecektir. Çevremizdeki iller olan Sivas, Amasya, Çorum ve Yozgat'la ortak çalışmalar yapacağız. Gündüz söz konusu illerin Cumhuriyet Meydanı'nda standı, akşam da yine o illere ait olan birtakım etkinlikler düzenleyeceğiz. Bunun haricinde cumartesi ve pazar günleri bu seneye özgü olarak belediyemizde çalışan bütün personelimiz, taşeron işçilerimiz de dahil aileleriyle katılacakları, kurumsal dayanışmanın artmasını sağlayacak piknik programı organize ettik. Pazar akşamı da Emre Aydın konseri ile festivalimiz son bulacaktır." dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MELEMENİNE BÜYÜK İLGİ

Cumhuriyet Meydanı'nda büyük kazanlar içerisinde 10 bin kişilik melemen yapılarak, halka ikram edildi. Tereyağında kızartılmış ekmek üzerinde ikram edilen melemene halk yoğun ilgi gösterdi. Melemen hakkında bilgi veren Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, bu büyüklükte melemenin dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

Taşkesen, "Tokat'a has olan ve Türkiye'de meşhur olan dometesimizi kullanarak yaptığımız bu melemen yaklaşık 10 bin kişiliktir. İnşallah bu çalışmamız tescillenir ve Tokat'a ayrı bir kulvarda kazanım olur. Melemen yapımında 5 bin adet yumurta kullanıldı." dedi. Tokat'a dikkatleri çekmek için her fırsatı değerlendireceklerini dile getiren Taşkesen, tatilin artık sadece deniz ve kum olmaktan çıktığını söyledi. Vali Taşkesen, şöyle devam etti:

"Artık birçok insan kültür turizmi için ülkemize gelmektedir. Tokat, kültür turizminin en iyi yapılacağı yerlerden birisidir. Bu nedenle Tokat'ı çok iyi tanıtmak, buradaki kültür hazinemizi tüm dünyaya tanıtmak zorundayız. Biz aynı bölge illeri olarak bir araya geldik. Bundan sonra çalışmalarımızı komşu illerimizle beraber yapacağız. Türkiye'nin sadece İstanbul ve Antalya'dan ibaret olmadığını herkese anlatacağız. Bundan sonra tanıtımlarımızı, şenliklerimizi komşu illerimiz olan Sivas, Amasya, Çorum ve Yozgat ile birlikte yapacağız. Bu çalışmalarımızın ardından inanıyorum ki hak ettiğimiz tanınmışlığa ve turizm gelirine kavuşacağız."
02 Temmuz 2013 Salı 17:06

Türkiye, Mustafa Taşkesen, Tokat, Topçam, Politika, Güncel