19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.
Prof. Dr. Murat, mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işgal altındaki vatan topraklarını kurtarmak ve bağımsızlığı ilan etmek adına 16 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru'yla İstanbul'dan yola çıkarak Samsun'a ayak bastığı ve kurtuluş mücadelesini başlattığı 19 Mayıs 1919'un 100. yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutladıklarını vurguladı.
Büyük bir kahramanlık destanının yazıldığı, zor şartlarda verilen mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919'un, ülkenin yeniden var olmasının en önemli dönüm noktalarından biri olduğuna dikkati çeken Murat, şunları kaydetti:

"Atatürk, 19 Mayıs'ı geleceğimiz ve umudumuz olan siz gençliğe armağan etmiştir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi, rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, gençlerimizin ve tüm halkımızın bayramını kutluyorum."

Kaynak: AA

18 Mayıs 2019 Cumartesi 12:43

Sedat Murat, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs, Güncel