19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na Doğru

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve Nizip Ticaret Odası Yönetim...

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin mesajında, "Ya istiklal, ya ölüm!" sloganıyla Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'da başlattığı bağımsızlık mücadelesinin, tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden tekrar doğuşu, özgür ve müreffeh yarınlara yürüyüşü olduğunu vurguladı.

19 Mayıs'ın esareti kabul etmeyen aziz milletin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımı olduğuna dikkat çeken Şahin, istiklal ve istikbal için verilen son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşıyla milletin vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan ettiğini ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan sürecin başka milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek olduğunu belirtti.

Türkiye'nin refah yarınları için en büyük gücünün gençler olduğunu belirten Şahin, gençliğin bu sorumluluğun bilinciyle daha çok çalışacağına inandığını kaydeden Şahin şunları kaydetti:

"Vatanını canından üstün tutan ecdadımızın verdiği mücadeleler ve büyük fedakarlıklar sonucu kurulan Cumhuriyetimiz, sizlere emanettir. Bu emaneti korumak, daha da yüceltmek, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımak için sizler de çok çalışmalısınız. Sizlerin umutla parıldayan gözlerinizde, coşkuyla çarpan kalplerinizde, aydınlık yüzlerinizde, Kurtuluş Savaşımızı zaferle taçlandıran irade, kararlılık ve inancı görüyoruz. Ülkemizin refah yarınları için umudumuz, en büyük gücümüz sizlersiniz. Bizlere bu cennet vatanı emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Siz sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum."

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de milli mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs'ın 100. yılına ulaşmanın gurur ve coşkusunu yaşadıklarını belirterek, "Vatan topraklarında özgürce yaşamak için verilen mücadele sonunda, atalarımız bu cennet vatanı bizlere emanet bıraktı. Bizler de atalarımızdan aldığımız bayrağı aynı inanç ve kararlılıkla nesilden nesle aktaracağız. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yıldönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum." ifadelerini kullandı.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ise 19 Mayıs tarihinin Türk milleti açısından çok önemli bir dönüm noktası olduğunu ve bu tarihte "Milli Mücadele" ve "Ulusal Bağımsızlık" aşkı için ilk adımın atıldığını vurguladı.

19 Mayıs'ın gençliğe armağan edilmesinin önemine değinen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Büyük Gazi Atatürk gençliğe, yeniliğe ve genç fikirlere fazlasıyla önem verirdi. Bu yüzden cumhuriyetimizi gençlerimize, genç fikirlilerimize emanet etmiş, muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolumuzu bu şekilde çizmiştir. Bizler de bu uğurda tüm çabamız ve gayretimizle çalışıyor, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatımızda her zaman iyiyi, ileriyi ve çağın gerekliliklerini hedefliyoruz."

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı da mesajında, Gazi Mustafa Atatürk tarafından 100 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakılan bağımsızlık meşalesinin istiklal mücadelesinin yolunu aydınlattığını kaydetti.

Gazi Mustafa Kemal'in gençlere armağan ettiği bu bayramın onlara verdiği değerin ve güvenin en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Akıncı, herkesin bayramını kutladı.

Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ise, tarihini bilen, özüne sahip çıkan ve bunu nesilden nesile aktarmayı başaran milletlerin, tarihin sonuna kadar var olmayı başaran milletler olduğunu vurguladığı mesajında, "Cumhuriyetimizi ve istiklalimizi koruyup kollayacak, zamanlarını, enerjilerini, potansiyellerini bu yolda kullanacak ve bu ülkeyi dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına taşıyacak olan gençleri yetiştirmek zorundayız. Cumhuriyetin yılmaz bekçisi olan gençlerimiz bu sorumluluklarının bilinciyle hareket ederek, çağdaş değerlerden asla ödün vermeyeceğine inancımız sonsuzdur." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

17 Mayıs 2019 Cuma 18:47

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs, Güncel