BBC

1900 Yıllık Mumyanın Sırrı Çözülüyor

Mısır'daki bir antik kentte keşfedilen mumya, ABD'deki ileri teknoloji laboratuvarında incelenecek. Mumyaya ait pek çok detayın gün yüzüne çıkması bekleniyor.

ABD'li bilim insanları, Mısır'da keşfedilen bir mumyayı, geliştirilmiş X-ray tarama yöntemleriyle inceliyor. İlk kez denenen bu yöntemle, mumyanın üç boyutlu analizi en küçük ayrıntısına kadar yapılabilecek.

1900 YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞUNA AİT

1911'de Mısır'daki Hawara antik kentinde bulunan mumya şu ana dek hiç bozulmadı. Keten kumaşlarla sıkıca sarılmış bedenin yüzüne yerleştirilmiş olan çocuk portresi, araştırmacıları heyecanlandırıyor. Mumyanın, 1900 yıl önce ölmüş beş yaşındaki bir kız çocuğuna ait olduğu düşünülüyor.

EN UFAK AYRINTISINA KADAR İNCELENEBİLECEK

Dünyada var olduğu bilinen bu "portre mumyalardan" sadece 100 tane var. Araştırmacılar, sinkrotron ışınımı kullanılan, ultra parlak yüksek enerjili X-Ray teknolojisiyle, keten bezlerle sarılı yüzeyin altındaki tüm yapıları tespit ve analiz etmeyi amaçlıyor.
Mumyalama sırasında beynin çıkarıldığı düşünülürse, kafatasının içinde ne olabileceği de merak uyandırıyor. Henüz ilk aşamalardaki çalışma sırasında, kemik dokuları ve dişler de incelenecek. Araştırmacılar, bu zorlu süreç sonunda mumyalama işlemine ait daha fazla bilgiye ulaşacaklarını umut ediyor.

BBC
07 Aralık 2017 Perşembe 07:51

Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Teknoloji, Yaşam, Kültür Sanat