1915 Olaylarına İlişkin Ermeni İddialarına Tepkiler

I Afganistan'daki Türkmen ve Özbekler, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını Mezar-ı Şerif kentinde protesto etti.

MEZAR-I Afganistan'daki Türkmen ve Özbekler, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını Mezar-ı Şerif kentinde protesto etti.

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını protesto etmek için Mezar-ı Şerif'teki Türkmen Şura Merkezi'nde toplanan Türkmen ve Özbekler, programa ellerinde Türkiye ve Afganistan bayraklarının yanı sıra "Türkler Katil Değildir", "Ermeni soykırımı büyük bir yalan" ve "Afgan halkı Türk halkının yanındadır" yazılı Türkçe, Farsça ve İngilizce pankartlarla katıldı.

Gösteride konuşan din adamı Mevlevi Muhammed Yunus Muhlis, bazı ülkelerin Ermeni iddialarını ortaya atarak, Türkiye'yi karalamaya çalıştığını, buna da dünyanın sessiz kaldığını söyledi.

Türk halkının, imparatorluk kurarak yüz yıllarca dünyayı yönettiğini ifade eden Muhlis, "Kimileri, Türkiye'nin bölgedeki hem siyasi hem de ekonomik kalkınmasını çekemiyor. Bu nedenle böyle iddialarla da Türkiye'nin önüne geçmeye çalışıyor" dedi.

Afganistan Türkmenleri İslami Birleşik Şurası Belh Başkanı Aziz Sadık da Afganistan ile Türkiye arasındaki dostluk bağlarına değinerek, bu bağların daha da pekişerek devam edeceğini vurguladı.

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını yalan olarak nitelendiren ve bunlara inanmadıklarını kaydeden Sadık, Afganistan halkının her zaman Türk halkının yanında olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

24 Nisan 2015 Cuma 16:32

Türkiye, Afganistan, Politika, Güncel