2. Kırmızı Lale Film Festivali Sona Erdi

En iyi yönetmen ve en iyi film ödülü Hüseyin Karabey’in yönettiği “Sesime Gel” filmine verildi.

Hüseyin Karabey'in yönettiği "Sesime Gel" adlı film, Hollanda'da düzenlenen 2. Kırmızı Lale Film Festivali'nde "en iyi film" ve "en iyi yönetmen" dallarında ödüle layık görüldü.

Rotterdam'da düzenlenen törene katılamayan Karabey'in ödülünü yönetmen arkadaşı Semra Güzel Korver, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral'ın elinden aldı. Türk ve Hollandalı jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu dereceye giren Karabey, 8 bin 500 avro para ödülü almaya da hak kazandı.

Ferit Karahan'ın "Cennetten Kovulmak", Ramin Matin'in "Kusursuzlar", Serdar Temiz'in "Kutsal Bir Gün" ve Reha Erdem'in "Şarkı Söyleyen Kadınlar" filmlerinin yarıştığı festivalde "Hollanda-Türkiye eleştirmenleri" ödülü ise yönetmen Ramin Matin'e verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Rotterdam Belediyesinin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve 7 gün süren festivalde, uzun metrajlı, belgesel ve kısa filmlerden oluşan 35 Türk filmi izleyiciyle buluştu.

Türklerin Hollanda'ya gelişlerinin 50. yılı anısına "göç" temalı filmlerin gösterildiği, Nuri Bilge Ceylan'ın da katıldığı festivalin açılışında Fatma Girik'e "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verilmişti. - Hollanda

Kaynak: AA

31 Mayıs 2014 Cumartesi 04:33

Semra Güzel, Türkiye, Hollanda, Sesime Gel, Kültür Sanat