2 Nurettin Güven, Çakal Carlos ile Telefonda Konuştu

Avrupa yeraltı dünyasının babası olduğu suçlamasıyla İngiltere ve Fransa'da 4 kez tutuklanıp 15 yılını demirparmaklıklar arkasında geçiren yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden Nurettin Güven, Fransız mahkemesinin verdiği cezayı tamamladıktan...

Çakal CARLOS'UN SERBEST BIRAKILMASI İÇİN KAMPANYA YAPACAĞIM

Avrupa yeraltı dünyasının babası olduğu suçlamasıyla İngiltere ve Fransa'da 4 kez tutuklanıp 15 yılını demirparmaklıklar arkasında geçiren yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden Nurettin Güven, Fransız mahkemesinin verdiği cezayı tamamladıktan sonra, kendi isteğiyle Türkiye'ye döndüğünü ve eski bir suçlamadan dolayı Türkiye'de iki buçuk yıl hapis yattığını belirterek; Fransa'da kaldığı iki cezaevinde Çakal Carlos ile yedi yılda nasıl iyi arkadaş olduğunu anlattı.

CARLOS İLE 7 YIL GEÇİRDİM

Güven, 2005 yılında Fransa'da Clairvaux Cezaevi'nde Carlos olarak bilinen İlich Ramirez Sanchez ile karşılaştım. Bana ilk hoşgeldin diyen insanlardan bir tanesiydi. 3 sene 6 ay aynı cezaevinde kaldık sonra Paris'te Poissy Cezaevi'ne gitti. Belli bir müddet sonra ben de Paris'teki Poissy Cezaevi'ne gittim. Aynı cezaevinde 3 buçuk sene daha kaldım. Toplamda 7 sene beraber yattık. Bana bir kardeşten daha öte dostluk, arkadaşlık, sohbet. Beraber namaz kıldık. Onda olmadı ben verdim, bende olmadı o verdi. Kardeş gibi ilişkilerimiz devam etti. Şu an her pazar günü beni arıyor. Her aradığında içerde olmasından dolayı vicdan azabı çekiyorum. 19 senedir içeride. Bana göre suçlu değil. Suçlu olsa bile cezasını yeterince çekti. Biran önce ülkesine gönderilmesini bütün kalbimle Allah'tan diliyorum. Carlos adına yaptıklarından ve yazdıklarından İsrail hükümeti alınmışsa onun adına ben özür diliyorum. Fransız halkına bir kötülüğü varsa ben özür diliyorum bir an önce serberst kalmasını temenni ediyorum. Hayatında çeşitli yaşadıklarını sohbetlerimizde bana anlattı. APO'yla olan konusunda detaya girmek istemiyorum. Günlüğünün öldükten sonra yayınlanacağını söyledi . O konuyla ilgili birşey söylemek bana yakışmaz. İnşallah çıkınca kendi özgür iradesiyle anlatır. O da ben de PKK'nın olaylarını tasvip etmiyoruz. Ben de Kürdüm ama PKK'nın olaylarını tasvip etmiyorum. Kürt halkının var olma mücadelesini herkes destekliyor ama bu terörle olmaz, günümüz değişti.

BEN İMAM OLAYIM SEN MÜEZZİN OL DEDİM

Kendisine onun yüzünden tutuklandığımı söyledim, güldük. İyi bir insan. 1974'te İslam'ı kabul etmiş. Bir gün ben imam oldum ona müezzin ol dedim, baktım ezan okuyamıyor. ona orada 3 - 4 dua öğrettik. Müslüman devrimci güzel bir komünist insan. Carlos'la kardeş gibiydik. Biz de ahde vafa bir günlük değildir ölene kadardır. İlich Ramirez Sanchez komünist kardeşime elimden geleni yapacağım. Aramızda karşılıklı bir gönül bağı vardır. Paylaştığımız çok sırlar var. Gerek Carlos gerek bask militanlarıyla kardeşçe ilişkilerimiz vardı . Avukat eşi vasıtasıyla haberleşme sağlamış olabilir. Ayrıca telefonlar dinlendiği için kredin varsa dünyada istediğin numarayla sabah 8 den akşam 6 ya kadar görüşebiliyorsun. Rehberinizde olan kişi sayısı 50'yi geçmiyor dedi.

CARLOS İLE TELEFONDA KONUŞTU

Özgürlüğüne kavuşmasının ardından ilk kez DHA'ya konuşan Nurettin Güven, 7 yıl beraber kaldığı cezaevinde sırdaşı olarak tanımladığı, 'Çakal Carlos' olarak bilinen İlich Ramirez Sanchez ile telefonda konuştu.

Carlos ile telefonla konuştuktan kendisini bir kardeş gibi çok yakın gördüğünü, Canlos'un serbest bırakılması için kampanya başlatacağını, gerekirse onun namına İsrail'den özür dileyeceğini söyledi.

İŞTE O TELEFON KONUŞMASI

------------------

Güven Nasılsın, iyi misin Ne yapıyorsun

Carlos İyiyim

Güven İnşallah senin özgürlüğün için knuşuyouz. İnşallah özgür kalacaksın

Carlos İnşallah, İnşallah

Güven Arkadaşlar nasıl orada

Carlos Onlar iyi

Güven Gazeteci arkadaşlarla röportaj yapıyoruz

Carlos Benle röportaj yapılacaksa önce benim avukatla konuşulursa daha iyi olur. Çok gazeteci hakkımda yalanlar yazdı

Güven Seni oradan çıkartmak ve ülkene dönmeni sağlamak için elimden geleni yapacağım

(Nurettin Güven'in bu sözleriyle Carlos mutlu oluyor)

Güven Sen orada 17 yıldır cezaevindesin, değil mi kardeşim

Carlos 17 yıldan fazla... Carlos Benle ABD uğraşıyor

Güven Bence ABD değil asıl uğraşan İsrail. Ben gerekirse senin adına İsrail'den özür dilerim

Güven İnşallah haftaya sana güzel haberler vereceğim

Carlos İnşallah, kendine iyi bak

Nurettin Güven Carlos 20 yıl hapis yattı. Carlos'u çok seviyorum. Yaşlandı. Sağlığını kaybetti. Sağlığı cezaevi koşullarına uygun değil. Artık ülkesine gönderilmesi gerekir. Herkesin onu özgürlüğüne kavuşturması görevimiz.

Kaynak: DHA

04 Kasım 2013 Pazartesi 16:14

İngiltere, Avrupa, Çakal Carlos, Nurettin Güven, Politika, Güncel