2014 Yerel Seçim Sonuçları

1 Haziran'da yenilenen seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre iki ilin daha belediye başkanı belli oldu.

Yüksek Seçim Kurulunun kesinleştirdiği 79 ilin belediye başkanlıklarının ardından 1 Haziran'da yenilenen seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre iki ilin belediye başkanı daha belli oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, 48 ilde AK Parti'nin adayları kazanırken, 14 ilde CHP, 10 ilde BDP, 8 ilde MHP'nin belediye başkan adayları sandıktan birinci çıktı. Bağımsız adayın kazandığı tek il Mardin oldu. 
Bazı illerde yenilenen yerel seçimlerle birlikte partilerin kazandığı belediye sıralamasında AK Parti ilk sırada yer alırken, CHP ikinci, MHP üçüncü ve BDP dördüncü sırayı aldı. Tüm belediyelerin yüzde 59,07'sini AK Parti, yüzde 17'sini CHP, yüzde 12,27'sini MHP, yüzde 7,25'ini BDP alırken bağımsız oranı yüzde 0,43'te kaldı. Seçimlere giren diğer partiler de belediyelerin yüzde 4,19'unu kazandı.
AA muhabirlerinin derlediği bilgiye göre 30 Mart'ta yapılan ve ardından bazı bölgelerde yenilenen bin 395 birimdeki seçim sonuçlarına göre AK Parti, 824 belediyede seçimin galibi oldu.
AK Parti'li belediye başkan adayları, 30 büyükşehirden 18'ini kazanırken, AK Parti'nin aldığı büyükşehirler arasında İstanbul, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Gaziantep, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon bulunuyor.
İl belediye başkanlarında da 30 ilde AK Parti'li adaylar seçim yarışını kazandı. AK Parti'nin kazandığı iller arasında Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Kilis ve Düzce yer alıyor.
AK Parti, Düzce, Kilis, Gümüşhane, Kocaeli, Ordu, Sakarya ve Tokat'ta bütün belediyeleri ilçeleriyle birlikte kazanırken, partinin, hiçbir ilçesinde belediye yönetimine seçilmediği üç il de Hakkari, Iğdır ve Tekirdağ oldu.
İlçe belediyelerinden de 30 Mart seçimlerinde 919'undan 560'ını kazanan AK Parti, 1 Haziran'da yenilenen seçimlerle Aydın'ın Buharkent, Tokat'ın Yeşilyurt ve Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçelerini de alarak bu sayıyı 563'e çıkardı.
AK Parti belde belediyelerden de 213'ünü kazanırken, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerle birlikte tüm belediyelerin yüzde 59'unu kazanmış oldu.
-CHP 234, MHP 172 belediye başkanlığı kazandı
CHP, yenilenen seçim sonuçlarına göre 6'sı büyükşehir olmak üzere 14 il, 102 büyükşehir ilçe, 56 ilçe ve 62 belde belediyesi olmak üzere 2014 yerel seçimlerinde 234 belediye kazandı. 
Eskişehir ve İzmir büyükşehir belediyelerini koruyan CHP, büyükşehir statüsü kazanan Hatay, Aydın, Muğla ve Tekirdağ'da da seçimlerin galibi oldu. 
Yenilenen seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Yalova'yı kazanan CHP'nin başarılı olduğu diğer iller ise Edirne, Burdur, Zonguldak, Giresun, Kırklareli, Sinop ve Çanakkale olarak sıralandı. 
MHP, 30 Mart seçimlerinin sonucuna göre 3'ü büyükşehir, 5'i il, 104'ü ilçe ve 57'si belde belediyesi olmak üzere 169 belediye başkanlığı kazandı. 1 Haziran'da yenilenen seçimlerin ardından resmi olmayan sonuçlara göre Çankırı'nın Şabanözü ve Bayburt'un Aydıntepe ilçeleri ile Niğde Merkez'e bağlı Bağlama beldesinde de sandıktan MHP'nin birinci çıkmasıyla, partinin kazandığı belediye başkanlığı sayısı 172'ye yükseldi. 
Adana, Mersin ve Manisa'da büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna MHP'li adaylar otururken, MHP'nin kazandığı diğer iller Bartın, Isparta, Karabük, Kars ve Osmaniye oldu.  
BDP ise 30 Mart ve 1 Haziran'da yenilenen seçimlerin ardından 2'si büyükşehir olmak üzere 10 il, 67 ilçe ve 24 beldede, toplamda da 101 belediye başkanlığı kazandı. 
İl belediye başkanlığı için bağımsız aday olanlardan sadece Ahmet Türk Mardin'de büyükşehir belediye başkanlığını kazandı. Seçimden galip çıkan diğer 5 bağımsız adayın 2'si ilçe, 3'ü belde belediye başkanı seçildi.  
-ÖDP ve TKP tek koltuk kazandı
Saadet Partisi, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde 8 ilçe ve 19 beldede sandıktan birinci çıktı. Bazı yerlerde yenilenen seçimlerde Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde de seçimi kazanan Saadet Partisi, 8'i ilçe ve 20'si belde belediyesi olmak üzere 28 belediye başkanlığını almış oldu.  
Büyük Birlik Partisi (BBP) ise yerel seçimlerde 1'i belde 4'ü ilçe belediyesi olmak üzere 5 yerde seçimi kazandı. Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Balıköy belde belediyesi, Karaman'ın Sarıveliler, Isparta'nın Şarkikaraağaç, Sivas'ın Gemerek ve Kırıkkale'nin Keskin ilçe belediye başkanlıklarına BBP'li adaylar seçildi. 
30 Mart yerel seçiminde Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) de birer koltuk kazanmıştı. Tunceli'nin Mazgirt ilçe belediye başkanı ÖDP'nin adayı Tekin Türkel olurken, Ovacık ilçe belediye başkanlığında da TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu sandıktan birinci çıkmıştı. 
Saadet Partisi, BBP, ÖDP ve TKP'nin de aralarında bulunduğu diğer partiler de 23'ü ilçe, 35'i belde olmak üzere 58 yerde seçim kazandı.  
30 Mart ve 1 Haziran'daki seçimlerin ardından ortaya çıkan tabloya göre tüm belediyelerin yüzde 59,07'sini AK Parti, yüzde 16,77'sini CHP, yüzde 12,32'sini MHP, yüzde 7,24'ünü BDP aldı. Seçimlere giren diğer partiler belediyelerin yüzde 4,15'ini kazanırken bağımsızların oranı yüzde 0,43'te kaldı.
-Büyükşehir ve il belediye başkanları listesi
30 Mart ve 1 Haziran'daki seçimlerin ardından büyükşehir ve illerde kazanan partiler ve belediye başkanlarının isimleri şöyle:
Adana : MHP - Hüseyin Sözlü
Adıyaman: AK Parti - Fehmi Hüsrev Kutlu
Afyonkarahisar:  AK Parti - Burhanettin Çoban
Ağrı:  BDP - Sırrı Sakık
Amasya: AK Parti - Cafer Özdemir
Ankara: AK Parti - Melih Gökçek
Antalya: AK Parti - Menderes Türel
Artvin: AK Parti - Mehmet Kocatepe
Aydın: CHP - Özlem Çerçioğlu
Balıkesir:  AK Parti - Ahmet Edip Uğur 
Bilecik: AK Parti - Selim Yağcı
Bingöl: AK Parti - Yücel Barakazi
Bitlis: BDP - Hüseyin Olan
Bolu: AK Parti - Alaaddin Yılmaz
Burdur: CHP - Ali Orkun Ercengiz
Bursa: AK Parti - Recep Altepe
Çanakkale: CHP - Ülgür Gökhan 
Çankırı:  AK Parti - İrfan Dinç
Çorum: AK Parti - Muzaffer Külcü
Denizli: AK Parti - Osman Zolan
Diyarbakır: BDP - Gültan Kışanak
Edirne: CHP - Recep Gürkan
Elazığ: AK Parti - Mücahit Yanılmaz
Erzincan:  AK Parti - Cemalettin Başsoy
Erzurum: AK Parti - Mehmet Sekmen
Eskişehir: CHP - Yılmaz Büyükerşen
Gaziantep:  AK Parti - Fatma Şahin
Giresun: CHP - Kerim Aksu
Gümüşhane: AK Parti - Ercan Çimen
Hakkari: BDP - Dilek Hatipoğlu
Hatay: CHP - Lütfü Savaş
Isparta:  MHP - Yusuf Ziya Günaydın
Mersin:  MHP - Burhanettin Kocamaz
İstanbul : AK Parti - Kadir Topbaş
İzmir:  CHP - Aziz Kocaoğlu
Kahramanmaraş:  AK Parti - Fatih Mehmet Erkoç
Kars: MHP - Murtaza Karaçanta
Kastamonu: AK Parti - Tahsin Babaş
Kayseri: AK Parti - Mehmet Özhaseki
Kırklareli: CHP - Mehmet Siyam Kesimoğlu
Kırşehir: AK Parti - Yaşar Bahçeci
Kocaeli: AK Parti - İbrahim Karaosmanoğlu
Konya: AK Parti - Tahir Akyürek
Kütahya: AK Parti - Kamil Saraçoğlu 
Malatya: AK Parti - Ahmet Çakır
Manisa : MHP - Cengiz Ergün
Mardin: Bağımsız - Ahmet Türk 
Muğla: CHP - Osman Gürün
Muş: AK Parti - Feyat Asya
Nevşehir: AK Parti - Hasan Ünver
Niğde: AK Parti - Faruk Akdoğan kazandı.
Ordu: AK Parti - Enver Yılmaz
Rize: AK Parti - Reşat Kasap
Sakarya: AK Parti - Zeki Toçoğlu
Samsun: AK Parti - Yusuf Ziya Yılmaz
Siirt: BDP - Tuncer Bakırhan
Sinop: CHP - Baki Ergül
Sivas: AK Parti - Sami Aydın
Şanlıurfa:  AK Parti - Celalettin Güvenç 
Tekirdağ:  CHP - Kadir Albayrak
Tokat:  AK Parti - Eyüp Eroğlu
Trabzon:  AK Parti - Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu 
Tunceli:  BDP - Mehmet Ali Bul
Uşak: AK Parti - Nurullah Cahan
Van:  BDP - Bekir Kaya
Yozgat:  AK Parti - Kazım Arslan 
Zonguldak:  CHP - Muharrem Akdemir
Aksaray: AK Parti - Haluk Şahin Yazgı
Bayburt:  AK Parti - Mete Memiş 
Karaman: AK Parti - Ertuğrul Çalışkan
Kırıkkale:  AK Parti - Mehmet Saygılı
Batman: BDP - Sabri Özdemir
Şırnak:  BDP - Serhat Kadırhan 
Bartın:  MHP - Cemal Akın
Ardahan:  AK Parti - Faruk Köksoy
Iğdır:  BDP - Murat Yikit
Yalova:  CHP - Vefa Salman 
Karabük:  MHP - Rafet Vergili
Kilis: AK Parti - Hasan Kara
Osmaniye:  MHP - Kadir Kara
Düzce: AK Parti - Mehmet Keleşe 

Kaynak: AA

02 Haziran 2014 Pazartesi 14:42

Çankırı, Mardin, Ak Parti, Ak Parti, Politika, Güncel