Gaziantep'in Nizip, İslahiye ve Araban ilçelerinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.
Nizip Kültür Parkı'nda başlayan kutlamalar, Hatice Seyit Çeker İlkokulunun bahçesinde devam etti.
Burada saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Gündeş, günün anlam ve önemini belirtti.
Çocuklar şiir okudu, halk oyunları ekipleri gösteri sundu.
Törene Kaymakam Harun Sarıfakıoğulları, Garnizon Komutanı Binbaşı Yavuz Oruç, Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan, Emniyet Müdürü Mustafa Yaman, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı.
İslahiye
İslahiye Milli Egemenlik Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Demirtaş'ın çelenk sunmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Bu sırada töreni izleyen çocuklardan biri, Atatürk heykelinin elini tutarak öptü. Bunun üzerine diğer çocuklar da Atatürk heykelinin elini tuttu.
Ana sınıfı öğrencileri, protokol üyelerine çiçek sundu. Daha sonra bu çocuklar, Kaymakam Ramazan Yıldırım, Garnizon Komutanı Hava Savunma Kurmay Kıdemli Albay Turgut Çelebi ve Belediye Başkan Vekili İzzet Aytekin için ayrılan koltuklara oturdu.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Demirtaş, 23 Nisan 1920 tarihinin önemine dikkati çekti.
Şiirler okundu, gösteriler ve yarışmalar yapıldı.
Araban
Araban Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı'na İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Ertuğrul, çelenk sundu.
Saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu.
Kutlamalar Recep Tayyip Erdoğan Parkı'nda devam etti.
Ali Ertuğrul, konuşmasında, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladıklarını belirtti.
Öğrenciler, şiirler okudu, çeşitli gösteriler sundu.
Protokol üyeleri de çocuklarla halay çekti.
Törene Kaymakam Vekili Batuhan Bingöl, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Taşkın Kılıç, Belediye Başkanı Mehmet Özdemir, İlçe Emniyet Amiri Özgür Moz, AK Parti İlçe Başkanı Kamil Murat Kasney, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri ve veliler katıldı.

Kaynak: AA

23 Nisan 2016 Cumartesi 15:21

Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan, Nizip, Güncel