25 Aralık Gaziantep'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 92. Yıl Dönümü

Şehitkamil Belediyesi 25 Aralık Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde, Gaziantep savunmasının önemli kahramanlarından olan Şehit Kamil'i anıtı, Özdemir Bey'i ise mezarı başında törenlerle andı.

Şehitkamil Belediyesi 25 Aralık Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümünde, Gaziantep savunmasının önemli kahramanlarından olan Şehit Kamil'i anıtı, Özdemir Bey'i ise mezarı başında törenlerle andı.

Şehitkamil Belediyesi tarafından düzenlenen törenlere ilk tören Gaziantep savunmasının ilk şehidi olan Şahit Kamil için, İstasyon Caddesi üzerinde annesinin de heykelinin bulunduğu anıt önünde yapıldı. Buradaki törene Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 5. Zırhlı Tugay komutanlığından Albay Ali Barut, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. İlk olarak Şehit Kamil'in anıtı önüne çelenk bırakan Kaymakam Mehmet Aydın, Albay Barut ve Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirleri okudu. Şiirlerin okunması sırasında öğrenciler ve katılımcılar duygulu anlar yaşadı.

Daha sonra törende konuşan Başkan Fadıloğlu, Antep savunmasının önemli simgelerinden birisinin de Şehit Kamil olduğunu ifade ederek, "Tarih, sadece geçmişe ait olayların yazılması ve anlatılması değildir. Tarih, bir milletin hafızasıdır. Aynı zamanda geleceğe doğru yürürken baktığımız bir aynadır. Huzur ve barış içinde yaşarken, bugünlere nasıl geldiğimizi, kimlerin hangi fedakarlıklarla bize bu vatanı armağan ettiğini daima hatırlamak durumundayız. Bu coğrafya nice şehidin, nice gazinin ve belki de adını hiç bilmediğimiz nice kahramanların omuzlarında bize emanet edilmiştir. Antep, hep gururla taşıdığı ve sonsuza dek taşıyacağı 'Gazi' ünvanıyla bu muhteşem geçmişin en önemli tanığıdır. Gaziantep'in kurtuluş mücadelesi birçok açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu mücadele ile kurtuluş savaşının bir anlamda meşalesi yakılmış ve vatan toprakları söz konusu olduğunda Türk ulusunun neler yapabileceği Dünya'ya ispatlanmıştır. 11 ay açlık, yokluk, 70 bin mermi, ve 6 bin şehit, ilimizin kahraman insanlarının direnişini kıramamıştır. Şehit Kamil, Şahin Bey, Fedai Mehmet, Aslan Bey gibi kahramanların bize yaşattığı o büyük direniş destanı, bir ulusun kurtuluşunun da ilham kaynağı olmuştur. Peşpeşe gelen savaşlar ve çatışmalarla dağılan bir imparatorluğun ardından, nasıl büyük bir Kurtuluş Mücadelesi verildiğini, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bu büyük yıkımın ardından cumhuriyeti nasıl kurduğunu, her an ve her zaman, aynı heyecanla çocuklarımıza aktarmak hepimizin borcudur. 25 Aralık 1921 tarihinde, son Fransız askerinin bu şehri terk ettiğinde ve ellerinde ay yıldızlı bayraklarıyla kahraman Türk askerlerinin Gaziantep'e girmesi, tarih sayfalarında ilimiz için yeni bir dönemin başlamasına vesile olmuştur. Aradan geçen 92 yılda, başta sanayi ve ekonomi olmak üzere birçok alanda ilklere imza atan ilimiz, Türkiye'nin ve Dünya'nın model kenti olma yolunda kararlılıkla ilerlemektedir. Antep'i Gazi'likle onurlandıran, bizlere, üzerinde onurla ve başı dik yaşadığımız bu toprakları emanet eden o büyük destanın aziz kahramanlarını; şehitlerimizi ve gazilerimizi, adını bildiğimiz ve bilmediğimiz herkesi bir kez daha rahmetle anıyor, tüm hemşerilerimin kurtuluş gününü en içten dileklerimle kutluyorum" dedi.

Törenler Asri Mezarlık'ta bulunan, Özdemirbey'in mezarı başında devam etti. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

24 Aralık 2013 Salı 11:55

Mehmet Aydın, Şehitkamil, Ali Barut, Yerel