26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü

Edirne Valisi Günay Özdemir, 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Özdemir, mesajında, bugün huzur içinde yaşanılan Edirne'nin 1361 yılında fethedilerek Türk yurdu olduğunu anımsattı.

Medeniyetlerin kurulduğu Edirne'ye yüzyıllar boyunca barış ve huzur hakim olduğu ve İstanbul'u fetheden medeniyetin Edirne'de kurulduğunu ifade eden Vali Özdemir, şunları kaydetti:

"Edirne'de yaşayan tüm insanlarımız, vatanını, devletini, milletini, bayrağını, Cumhuriyetini ve Atatürk'ü seven devletine, inanç ve değerlerine bağlı insanlardır. Türkiye'den başka gidecek vatanın olmadığını en iyi bilen, bu duyguyu yüreğinde yaşayan insanlardır. Son devletimizin de Türkiye Cumhuriyeti olduğunu devlete, cumhuriyete ve vatanına kasteden dahili ve harici düşmanlara karşıda her zaman mücadelenin yanında yer almıştır.

Ne yazık ki huzur ve medeniyetler şehri Edirne, 1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu'na karşı giriştiği Balkan Savaşı'nda Mehmet Şükrü Paşa'nın kumandasında 155 gün kahramanca savunulmasına karşın, 26 Mart 1913'de işgal edilmiştir. İşgalle birlikte Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce vatan evladı günlerce hayatta kalma mücadelesi vermiş, ancak açlık ve salgın hastalık nedeniyle şehit düşmüştür."

26 Martta işgale uğrayan Edirne'nin, Enver Paşa komutasındaki birlikler tarafından 21 Temmuz 1913'te yeniden vatan topraklarına katıldığını vurgulayan Vali Özdemir, "Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu topraklar uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi, 26 Mart Balkan Şehitleri Anma Günü münasebetiyle şükran ve rahmetle anıyorum." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

23 Mart 2018 Cuma 15:43

Mustafa Kemal Atatürk, Enver Paşa, İstanbul, Edirne, Politika, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri