3. Kırmızı Lale Film Festivali

Faruk Hacıhafızoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı 'Kar Korsanları', Hollanda'da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali'nde 'en iyi film' ödülüne layık görüldü.

Faruk Hacıhafızoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Kar Korsanları", Hollanda'da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kırmızı Lale Film Festivali'nde "en iyi film" ödülüne layık görüldü.  

Yönetmen Derviş Zaim'in başkanlığını yaptığı jüri tarafından birinciliğe layık görülen Hacıhafızoğlu'na ödülünü Amsterdam'da düzenlenen törende Filiz Akın verdi.

Türk ve Hollandalı jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu dereceye giren Hacıhafızoğlu, 5 bin avro para ödülü almaya hak kazandı.

Festivalde, "Yunus Emre Enstitüsü en iyi Yönetmen ödülü", Venedik film Festivali'nden başarıyla dönen "Sivas"ın yönetmeni Kaan Müjdeci'ye verilirken, bu yıl ilk kez düzenlenen "seyirci özel ödülü"ne ise Murat Düzgünoğlu'nun yönettiği "Neden Tarkovsky Olamıyorum" layık görüldü.

Festivalin yarışma bölümünde bu sene 7 film aday gösterilmişti.

Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Rotterdam Belediyesi'nin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve 9 gün süren festivalde toplam 39 Türk filmi izleyiciyle buluştu.

Festivalin açılışında Filiz Akın'a da "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" verilmişti.
04 Haziran 2015 Perşembe 03:51

Filiz Akın, Kar, Hollanda, Faruk Hacıhafızoğlu, Kültür Sanat