34. Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali -

Çorum Valiliği ve Belediye işbirliğiyle organize edilen 34. Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali başladı.

Çorum Valiliği ve Belediye işbirliğiyle organize edilen 34. Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali başladı.

Festivalin açılışında, Polonya, Letonya, Kosova, Kırgızistan, Karadağ ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Adana, Kayseri, Giresun, Samsun ve Zonguldak'tan gelen yerli ve yabancı halk dansları ekipleri kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Çorum Belediyesi Mehteran Takımı öncülüğünde Valilik önünden Gazi Caddesi'ni takiben Hürriyet Meydanı'na yürüyen ekipler, güzergah boyunca vatandaşları selamladı.

Vali Sabri Başköy, açılış töreninde yaptığı konuşmada, festivalin kentin tanıtımına katkı sağlayacağına inandığını belirterek, "Festivaller kentlerin düğünleridir. Aramızda bulunan yerli ve yabancı konuklarımıza, 'düğünümüze hoş geldiniz' diyorum. Tüm vatandaşlarımızı da bir hafta sürecek güzel etkinliklere katılmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Çorum Belediye Başkan Vekili Zeki Gül de Çorum'un, Anadolu'nun yükselen değeri olduğunu vurgulayarak, 1981 yılından itibaren düzenlenen festivalin, kenti, kültür, sanat ve sosyal alanda daha ileriye taşıdığına inandığını kaydetti.

Rutin hizmetlerinin yanı sıra sosyal faaliyetler konusunda da güzel çalışmalar yaptıklarını anlatan Gül, "Bu festivali planlarken Çorum'un sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına nasıl daha çok katkı sağlayabiliriz, şehrimizi nasıl daha çok tanıtabiliriz bilinciyle planlıyoruz. Çok şükür bu hedefimizi büyük ölçüde gerçekleştiriyoruz. Çorum artık, büyük organizasyonların yapıldığı, sempozyumların, çalıştayların düzenlendiği kısaca ülkemizi ilgilendiren konuların konuşulduğu bir şehir oldu" ifadelerini kullandı.

Açılış törenine katılan uluslararası savaş fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral ise Çorum'un Hitit Medeniyeti gibi çok önemli bir tarihi mirası topraklarında barındırdığına dikkati çekerek, "Çorum, sanayi alanındaki güzel işlerin yanı sıra turizm alanında da adını çok daha iyi duyuracaktır. Ancak bu konuda bölgedeki diğer illerle işbirliği içerisinde çalışma yapılması daha faydalı olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından festivale katılan yerli ve yabancı halk dansları ekipleri ile Hitit Kültür Merkezi Semah Ekibi gösterilerini sundu.

Çeşitli etkinliklerle devam edecek festival, 22 Haziran'da sona erecek.

- 11. Ticaret, Sanayi ve İstihdam Fuarı açıldı

Festival kapsamında 11. Ticaret, Sanayi ve İstihdam Fuarı açıldı. Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) fuar kompleksindeki açılışı Vali Sabri Başköy, Belediye Başkan Vekili Zeki Gül, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal yaptı.

Çeşitli kentlerden 70 firmanın katıldığı, giyimden mutfak malzemelerine, hediyelik eşyadan mobilyaya birçok ürünün sergilendiği fuar, 22 Haziran'a kadar açık kalacak.

Kaynak: AA

18 Haziran 2014 Çarşamba 21:46

Sabri Başköy, Zeki Gül, Polonya, Çorum, Kültür Sanat