4. Tahtacı Şenliği Kabaklar Köyü'nde Yapıldı

Bu yıl 4. sü yapılan Tahtacı Şenliği, Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı merkeze 7 kilometre mesafedeki Kabaklar Köyü'nde büyük coşku ile yapıldı.

Tahtacı Kültür Eğitim Kalkınma ve Yardımlaşma Derneğinin organizasyonunda düzenlenen ve bu yıl 4. sü yapılan Tahtacı Şenliği, Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı merkeze 7 kilometre mesafedeki Kabaklar Köyü'nde büyük coşku ile yapıldı. Yapılan Şenliğe Türkiyenin çeşitli bölgelerinde bulunan Tahtacılar Dernek yöneticileri ve üyeleri katılırken, şenliğe; İslahiye Kaymakamı Resul Kır, CHP 21. dönem Milletvekili Ayşe Gürocak, Belediye Başkanı Malike Uludağ, Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Uludağ, Milli Eğitim Müdürü Akın Özdemir, Ticaret Odası Başkanı Kemal Vural, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Şahin katıldılar.

Şenlikte bir konuşma yapan Tahtacılar Kültür Dayanışma ve Kalkınma Yardımlaşma Dernekler Başkanı Yolcu Bilgiç, yaptığı konuşmada 800 yüz yıl önce dedelerinin bu topraklarda yaşadığını, daha sonra ülkemizin çeşitli bölgelerine göç ettiklerini dile getirdi. Bilgiç, daha sonra İbrahim Sanı Baba türbesinde onarımlar ve restorasyon çalışmaları yapacaklarını ve burada İslahiye'de mülkü ve idari amirlerin yardımlarını esirgememelerini söyleyerek bu faaliyette emeği geçen herkese teşekkür ettiğini açıkladı. Konuşmaların yapmak üzere kürsüye İslahiye Kaymakamı Resul Kır da, şenliğin İslahiye'de düzenlenmesinden son derece mutlu olduğunu bu şenliğin her yıl düzenlenmesini canı gönülden temenni ettiğini dile getirerek, konuşmasında Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli'den deyişler söyledi; Hıdrellezi ve Anneler gününü kutladı.

Yaklaşık 2 bin kişiye verilen yemekten sonra devam eden şenliğe halk ozanları ve mahalli Ssnatçıların söylediği türküler eşliğinde devam edildi. İzmir, Tarsus, Aydın Germencik ve Diğer il ve ilçelerde gelen semah ekipleri izleyicilere hoş vakitler geçirttiler. Şenliğe Ak Parti Gaziantep Milletvekili adayları Şamil Tayyar, Abdullah Tombul ve Adem Yücel, CHP Gaziantep Milletvekili adayları İrfan Kaplan, Ali Serindağ da katıldı. Şenlik, mahalli sanatçıların söylediği türküler ve yarışmalar eşliğinde son buldu.

- GAZİANTEP

Kaynak: AA

08 Mayıs 2011 Pazar 21:04

Yerel