40. Uluslararası Aksu Festivali

40. Uluslararası Aksu Festivali Giresun'un Aksu Mahallesi'nde deniz ile derenin birleştiği yerdeki şenlik alanında düzenlenen festivale katılanlar saç ayaktan geçip, denize 7 çift bir tek taş atıp dilek diledilerGİRESUN - Halk arasında 'Mayıs 7'si' olarak adlandırılan Uluslararası Giresun...

40. Uluslararası Aksu Festivali
Giresun'un Aksu Mahallesi'nde deniz ile derenin birleştiği yerdeki şenlik alanında düzenlenen festivale katılanlar saç ayaktan geçip, denize 7 çift bir tek taş atıp dilek dilediler
GİRESUN - Halk arasında "Mayıs 7'si" olarak adlandırılan Uluslararası Giresun Aksu Festivali'nin 40.'sı gerçekleştirildi.
Dün akşam festival ateşinin yakılmasıyla başlayan Uluslararası Giresun Aksu Fesivali geleneklerin sembolize edilmesiyle devam etti. Giresun'un Aksu Mahallesi'nde deniz ile derenin birleştiği yerdeki şenlik alanında düzenlenen festivalde konuşan Belediye Başkanı Kerim Aksu, böyle bir kültür geleneğinin 4 bin yıldır yaşatılmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederken yaşatılmaya da devam edeceğini söyledi.
Başkan Aksu "4 bin yıllık mitolojik bir geçmişe dayanan Uluslararası Giresun Aksu Festivali'nin 40. yılını kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Halkımız bu geleneğini kendi içerisinde 4 bin yıldır yaşatırken, bizler de Uluslararası Fesival kapsamında 40'ıncısını gerçekleştiriyoruz. Buraya gerek yurdun dört bir tarafından gerekse ülke dışından gelen misafirlere teşekkür ediyorum" dedi.
Yapılan konuşmaların ardından saç ayaktan geçme, denize 7 çift, 1 tek taş atma gelenekleri sembolize edildi.
Saç ayaktan geçerek dileklerini paylaşan Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, Giresunspor'un Süper Lig'e çıkmasını dilerken, Belediye Başkanı Kerim Aksu, dostluk ve barış diledi.
Festivale katılanlar arasında yer alan, FIFA 2. Başkanı ve Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik, TÜFAD Onursal Başkanı Özkan Sümer, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Başkanı İsmail Dilber, Spor Adamı ve akademisyen Haldun Domaç da saç ayaktan geçip denize 7 çift bir taş atarak dilek dilediler.
Geleneklerin sembolize edilmesinin ardından festival Gürcistan, Azerbaycan, Kosova, Moldova, K.K.T.C, Ankara Polatlı, Tekirdağ'dan katılan halk oyunları ekipleri ve Giresun GİFSAD halk oyunları ekibinin gösterileriyle devam etti.

Kaynak: İHA

20 Mayıs 2017 Cumartesi 13:55

Kerim Aksu, Kültür Sanat