43 Yıllık Sansür Sona Erdi

1970 yılında dev bütçeyle çekilen; dönemin ünlü Hollywood oyuncuları Charles Bronson ve Tony Curtis’in de yer aldığı ‘Paralı Askerler’ ilk kez seyirciyle buluşuyor. Beyazcama gelen film, basının hışmına uğramış sansür kurulu yasaklamıştı.

Kurtuluş Savaşı dönemini yansıtan; macera ve para kazanmak için Türkiye’ye gelen iki Amerikalı eski askerin Türk tarafında yer almalarını anlatan ‘Paralı Askerler’ sansürlenmiş ve 43 yıldır Türk izleyicisi ile buluşmamıştı.

Kadrosunda dev isimler var

Basının öncülüğünde oluşturulan kampanya sonucu, devrin politikacılarının ‘Ne olur ne olmaz yasaklayalım’ diyerek sansürlediği film, Kurtuluş Savaşı dönemini anlatıyordu. Tamamı Türkiye’de çekilen ‘Paralı Askerler’, 43 yıl sonra beyaz camda izleyebileceğiz. Başrollerinde Tony Curtis ve Charles Bronson gibi dönemin en ünlü Hollywood oyuncularının yanı sıra Fikret Hakan, Salih Güney, Erol Keskin, Suna Keskin, Kayhan Yıldızoğlu gibi önemli Türk sinema sanatçıları yer almıştı. ‘Paralı Askerler’, çekimine başlandığında Türkiye’yi tanıtacağı için büyük heyecan duyulmuş, fakat spekülasyonlar nedeniyle dönemin hükümeti tarafından ne sinemalarda ne de televizyonlarda gösterimine izin verilmemişti.

Milli Mücadele’de lejyonerler

Çift dil opsiyonuyla, yarın  21:40’ta D Smart’ta gösterilecek olan 1970 yapımı ‘Paralı Askerler’in (You Can’t Win ‘Em All), konusu şöyle... Adam ile Josh adlı Amerikalı iki eski askerin yanlarında bir grup serüvenci ve içi silah dolu bir gemiyle Ege kıyılarına gelmesiyle başlayan film, tek amaçları ellerindeki silahları satmak olan iki kafadarın kısa zaman içinde Kurtuluş Savaşı’nda, Türk tarafında aktif görev almalarını konu alıyor. Kendilerini koruma görevlisi olarak kiralayan bölge valisi Osman Bey’in milis kuvvetlerinde görev alan, altın nakliyatının güvenliğini sağlamakla sorumlu tutulan Amerikalı fedaileri canlandıran Charles Bronson ve Tony Curtis’in bu filmdeki oyunculuğu seyre değer.

BASININ İNTİKAMI

Filmin sansüre takılmasının nedeniyle ilgili farklı görüşler var. Hükümetin sıkı bir denetimden geçirip desteklediği filmin sonradan yasaklanması hakkında öne sürülen ilk iddia, Charles Bronson’un bir gazetenin röportaj teklifini geri çevirmesi ve buna tepki duyan basının karalama kampanyası yürütmesi sonucu dönemin Sansür Kurulu’nu etkilemesi... Bir başka iddia ise Türk ordusu adına savaşan iki Amerikalı’ya ‘General’ figürü içinde işaret edilen Atatürk’ün madalya vermesi. Ancak basit gerçek, bu film günümüzde yayınlansa hiçbir şekilde yasaklanmayacak olması.

Kaynak: Star

25 Mayıs 2013 Cumartesi 03:03

Kültür Sanat