4K Uydu Yayını İçin İlk Adım

Eutelsat, Ultra HD yayınlar için en son teknolojisini duyurdu.

Eutelsat, Ultra HD (4K) yayınlar için en son teknolojisini duyurdu. Bu yeni teknoloji sayesinde dört kat kalitede çözünürlükle yüksek çözünürlüklü (HD) izleme deneyimi sağlanacak…

Televizyon ve sinema endüstrileri gelişimlerini Ultra HD (4K) yönünde ilerletirken, Eutelsat Communications, EUTELSAT 10A uydusu üzerinden Avrupa için özel gösterim Ultra HD kanalı başlatacağını duyurdu. 4K formatında çekilen ilk içeriklerin gönderimi, 8 Ocak 2013 tarihinde başladı. 8 milyon piksel ile HDTV'nin dört katı çözünürlük sunan Ultra HD (4K), izleme deneyiminde bir sonraki adım olmaya hazır.

4K çözünürlük başta spor ve sinema olmak üzere içeriklerin çok daha kaliteli bir şekilde ekrana aktarılmasını sağlayacak

Eutelsat'ın bu yeni kanalı, yapım şirketleri, abone sistemine dayanan televizyon operatörleri, (içerik) hak sahipleri ve televizyon seti üreticileri gibi, yayıncılık zincirinde 4K alanında uzmanlık edinmek isteyen herkese fayda sağlamak amacıyla düşünüldü. Yeni kanal saniyede 50 kareyle kademeli modda çalışmasının yanı sıra, MPEG-4 ile enkodlanmış ve 4 Quad HD akışla saniyede 40 Mbit hızla gönderi yapacak. Eutelsat, Paris yakınındaki Rambouillet'daki teleportundan EUTELSAT 10A uydusuna yapılacak olan iletim  için, yayıncılık sektörüne video sıkıştırma çözümleri sunan ATEME () firmasıyla çözüm ortaklığı kuruyor.

CES 2013'te Ultra HD ilgi odağı oldu

Avrupa'nın ilk amaca özel tahsislikanalının açılış zamanlaması, sektörden önemli isimlerin Las Vegas'ta yıllık olarak düzenlenen dünyanın önde gelen teknoloji fuarlarından Consumer Electronics Show'a katıldığı bir sırada geliyor. Yeni Ultra HD setlerinin görüntü teknolojisi liderleri tarafından sergileneceği ve mükemmel çözünürlük ve çok boyutlu izleme deneyiminin de tanıtılacağı fuarda Ultra HD'nin ilgi odağı olması bekleniyor.

& ;

Kaynak: Scroll.com.tr

14 Ocak 2013 Pazartesi 15:33

Avrupa, Teknoloji