5'inci Emek ve Başarı Ödülleri'nin Aday Listesi Açıklandı

Yeni Tiyatro Dergisi’nin alanlarında başarılı birçok ismi ödüllendireceği 5’inci Emek ve Başarı Ödülleri’nin aday listesi düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Yeni Tiyatro Dergisi'nin alanlarında başarılı birçok ismi ödüllendireceği 5'inci Emek ve Başarı Ödülleri'nin aday listesi düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
Yeni Tiyatro Dergisi'nin alanında başarılı birçok ismi ödüllendireceği 5'inci Emek ve Başarı Ödülleri'nin aday listesi düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Beşiktaş Belediyesi'nin ev sahipliğinde Ulu Meyve Bahçeleri'nde gerçekleştirilen toplantıya, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mürvet Günday, ünlü oyuncular Hande Katipoğlu, Nedim Saban, Ali Can Yücesoy, Mehmet Özgür, Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Jürilerinden Yrd. Doç. Dr. Erbil Göktaş yarışmanın jüri koordinatörü Yetkin Yüksel ile çok sayıda tiyatro oyuncusu katıldı. Program Türk tiyatrosunun konuşulmasıyla başlarken en iyi kadın ve erkek oyuncu, yılın yapımı, yılın yönetmeni gibi birçok alanda aday olmaya hak kazanan isimler açıklandı.
"Umarım bu tür ödüller ve destekler daha da çok büyür"
Alanlarında başarı sağlayan isimlerin ödüllendirilmesinin motivasyonu arttırıcı bir etken olduğuna dikkat çeken Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mürvet Günday, "Yeni Tiyatro Dergisi ile yollarımız geçen sene kesişti. Bizde Beşiktaş Belediyesi olarak aslında kültür ve sanata hatra değer bir bütçesini ayırıyoruz. Biz bu bütçemizde Başkan'ın da çok değer verdiği bir sanat kuruluyla yönetiyoruz. Kurulumuzda tiyatrodan, palete, paletten operete sunucudan metin yazarına yaklaşık 15 tane kurul üyemiz var. Umarım bu tür ödüller ve destekler daha da çok büyür. Türkiye'de kültür ve sanat daha çok sokağa taşar" dedi.
Aday listeleri ise şöyle:
"Yarışmada emek ödülü verilecek isimler
Dr. Efdal Sevinçli (Araştırmacı-Yazar)
Jale Birsel (Oyuncu)
Sevgi Türkay (Kostüm Tasarımcısı)
Zihni Göktay (Oyuncu)
Tiyatrokare / Nedim Saban
Nilüfer Belediyesi "Tiyatro"
Av. Murat Hazinedar (Beşiktaş Belediyesi Başkanı)
Onur Ödülü: Tuncer Cücenoğlu
Komedi / müzikal dalında yılın yapımı adayları
Hedwig ve Angry Inch / Kazan Dairesi
Ne Seninle Ne Sensiz / Tiyatro Ak'la Kara
Ahududu / Tiyatrokare
Hisse-i Şayia / İBB Şehir Tiyatroları
Ayrılık / Tiyatroevi
Komedi / müzikal dalında yılın yönetmeni adayları
Barış Arman /Hedwig ve Angry Inch / Kazan Dairesi
Savaş Özdural / Ne Seninle Ne Sensiz / Tiyatro Ak'la Kara
Nedim Saban / Ahududu / Tiyatrokare
Tarık Şerbetçioğlu / Hisse-i Şayia / İBB Şehir Tiyatroları
Semih Çelenk / Ayrılık / Tiyatroevi
Komedi / müzikal dalında yılın kadın oyuncusu adayları
Zeynep Gülmez / Ne Seninle Ne Sensiz / Tiyatro Ak'la Kara
Sevinç Erbulak /Ayrılık / Tiyatroevi
Hülya Aydın / Sekshop / Tiyatro Oyun Kutusu
Hande Katipoğlu / Her Aşk Biraz Komiktir / İstanbul Komedi Tiyatrosu
Pamela Spence / Aşk Listesi / Tiyatro Şenay
Komedi / müzikal dalında yılın erkek oyuncusu adayları
Yosi Mizrahi/ Ne Seninle Ne Sensiz / Tiyatro Ak'la Kara
Can Başak / Şahane Züğürtler / İBB Şehir Tiyatroları
Kerem Atabeyoğlu / Popüler Gerçek / Ekip Tiyatrosu
Ceyhun Fersoy / Tuhaf Bir Pazar Günü / 1001 Sanat
Yılmaz Sütçü / Hedwig ve Angry Inch / Kazan Dairesi
Yılın yapımı
Tüy Kalemler / Tatbikat Sahnesi
Gülünç Karanlık / Bakırköy Belediye Tiyatrosu
Coriolanus / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Martı / İBB Şehir Tiyatroları
Godot'yu Beklerken / Studio Oyuncuları
Yılın yönetmeni
Nurkan Erpulat / Gülünç Karanlık / Bakırköy Belediye Tiyatrosu
Şahika Tekand / Godot'yu Beklerken / Studio Oyuncuları
Ersin Umut Güler / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Güray Dinçol / Şatonun Altında / Fiziksel Tiyatro Araştırmaları
Yunus Emre Bozdoğan / Ebedi Barış / Entropi Sahne
Yılın en iyi kadın oyuncusu
Bihter Dinçel / Aşiyan / Ezop Sahne
Sennur Nogaylar / Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum / Versus Tiyatro
Pınar Akkuzu - Gülden Arsal / Şatonun Altında / Fiziksel Tiyatro Araştırmaları
Jülide Kural / Martı / İBB Şehir Tiyatroları
Nergis Öztürk /Akciğer / Tiyatro.İN
Yılın en iyi erkek oyuncusu
Mert Turak / Karıncalar (Bir Savaş Vardı) / İBB Şehir Tiyatroları
Erdal Beşikçioğlu / Tüy Kalemler / Tatbikat Sahnesi
Reha Özcan / Ted Bundy / Tiyatro Keyfi
Alican Yücesoy / Gülünç Karanlık / Bakırköy Belediye Tiyatrosu
Tolga İskit / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Yılın yardımcı rolde kadın oyuncusu
Elif Ürse - Yelda Baskın / Gülünç Karanlık / Bakırköy Belediye Tiyatrosu
Emel Çölgeçen / Popüler Gerçek / Ekip Tiyatrosu
Ece Okay / Coriolanus / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Merve Dağlı / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Ayşe Tunaboylu / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Yılın yardımcı rolde erkek oyuncusu
Saygın Soysal / Tüy Kalemler / Tatbikat Sahnesi
Yiğit Özşener / Godot'yu Beklerken / Studio Oyuncuları
Erol Ozan Ayhan / Gülünç Karanlık / Bakırköy Belediye Tiyatrosu
Baran Güler - Serdar Yeğin - Olgun Toker / Ebedi Barış / Entropi Sahne
Cenk Dost Verdi / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Yılın umut veren kadın oyuncusu
Yağmur Anaz / Sekshop / Tiyatro Oyun Kutusu
İmer Özgün / Yuva / Siyah Beyaz ve Renkli
Pelin Abay / Martı / İBB Şehir Tiyatroları
Gökçe Kırgız / Kundakçı / Oyun Atölyesi
Damla Ece Dereli / Huzur / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Erkan Yücel yılın umut veren erkek oyuncusu
Efe Ünal / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Aybar Taştekin / Hisse-i Şayia / İBB Şehir Tiyatroları
Talha Kaya / Bay Jerry'nin Yeri / Kabile Tiyatro
Onur Berk Arslanoğlu / Godot'yu Beklerken / Studio Oyuncuları
Kutay Şahin / Coriolanus / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Yılın dekor tasarımcısı
Cem Yılmazer / Gülünç Karanlık / Bakırköy Belediye Tiyatrosu
M. Nurullah Tuncer - Sırrı Topraktepe / Martı / İBB Şehir Tiyatroları
Barış Dinçel / Tüy Kalemler / Tatbikat Sahnesi
Behlüldane Tor / Erkek Parkı / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Cihan Aşar / Allahaısmarladık Cumhuriyet / Tiyatro Tatavla
Yılın kostüm tasarımcısı
Tomris Kuzu / Kozalar / Pangar Tiyatro
Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Şatonun Altında / Fiziksel Tiyatro Araştırmaları
Makbule Mercan / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Medine Yavuz Almaç / Coriolanus / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Tanju Babacan / Hedwig ve Angry Inch / Kazan Dairesi
Yılın ışık tasarımcısı
Mustafa Bal / Tüy Kalemler / Tatbikat Sahnesi
Kemal Yiğitcan / Martı / İBB Şehir Tiyatroları
Mustafa Türkoğlu / Son / İBB Şehir Tiyatroları
İ. Önder Arık / Coriolanus / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Akın Yılmaz / Giydirici / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Yılın müzik tasarımcısı
Stephen Trask / Hedwig ve Angry Inch / Kazan Dairesi
Okyay Göksu / Kanlı Düğün / Versus Tiyatro
Çağrı Beklen / Kundakçı / Oyun Atölyesi
Kabile Trio / Bay Jerry'nin Yeri / Kabile Tiyatro
Yücel Arzen / Fareler ve İnsanlar / İstanbul Temaşa Tiyatrosu
Yılın hareket ve dans düzeni
Melek Yel / Kanlı Düğün / Versus Tiyatro
Tamer Serkan Subaşı / Coriolanus / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Selçuk Göldere / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Yeşim Alıç / Jennifer'in Düğünü / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Gülce Uğurlu / Ev'vel Zaman / Gülce Uğurlu
Yılın tiyatro ekibi
Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum / Versus Tiyatro
O (Hakkari'de Bir Mevsim) / Sarı Sandalye
İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu? / Tiyatro Adam
Çekim / Görmeyeri
Aydın Arıt yılın yazarı
Hakan Tabakan / Mağrur Fil Ölüleri / Semaver Kumpanya
Bihter Dinçel / Aşiyan / Ezop Sahne
Barış Yücedağ / Bay Jerry'nin Yeri / Kabile Tiyatro
Özge Korkmaz / Yuva / Siyah Beyaz ve Renkli
Özgür Kaymak / Son / İBB Şehir Tiyatroları
Türkçeye katkı ödülü
Yılmaz Sütçü / Hedwig ve Angry Inch / Kazan Dairesi
Olcay Poyraz / Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum / Versus Tiyatro
Attila Geridönmez - Aydan Balkır Golüoğlu / Dünyaya Gözlerimden Bak / Tiyatro D22
Barış Arman / Akciğer / Tiyatro.İN
Canan Şahin / Ebedi Barış / Entropi Sahne
Yılın dramaturgu
Dilek Tekintaş / Macbeth / İBB Şehir Tiyatroları
Gökhan Aktemur /Hisse-i Şayia / İBB Şehir Tiyatroları
Yeşim Gökçe / Coriolanus / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Ceren Ercan / Kıran Resimleri / Bakırköy Belediye Tiyatrosu
Onur Atacan / Fareler ve İnsanlar / İstanbul Temaşa Tiyatrosu
Yılın oyun fotoğrafı
Murat Muratal / Tüy Kalemler / Tatbikat Sahnesi
Nesrin Kadıoğlu / Karıncalar / İBB Şehir Tiyatroları
Kıvanç Niş / Coriolanus / İstanbul Devlet Tiyatrosu
Orhan Cem Çetin- Saygın Serdaroğlu / Joko'nun Doğum Günü / Yolcu Tiyatro
Murat Dürüm / Şatonun Altında / Fiziksel Tiyatro
Özel ödüller
Yılın çocuk oyunu
Antalya BB Şehir Tiyatroları Çocuk ve Gençlik Birimi
Zizu'yla Zeze'nin Maceraları (Yazan-Yöneten: Hazal Kalfa) Perdesiz Performans
Jüri özel ödülü
Şatonun Altında / Fiziksel Tiyatro Araştırmaları
Jüri özel ödülü
Para / Antalya BB Şehir Tiyatroları
Tiyatro mekanları özel ödülleri
Baba Sahne (Şevket Çoruh)
Sahne Ankara (Serhat Kılıç / Serhat Nalbantoğlu)
Duru Tiyatro (Emre Kınay)
Moda Sahnesi (Kemal Aydoğan)
Bitiyatro (Laçin Ceylan)
Su Gösteri Sanatları Sahnesi (Nazif Uslu)
Teşekkür Plaketi: Kayhan Matbaası / Ali Ekber Daşdöğen". - İSTANBUL

Kaynak: İHA

07 Nisan 2017 Cuma 14:00

Alican Yücesoy, Bakırköy, Şehir Tiyatroları, İstanbul, Politika, Güncel