'50'sinde Erkek' Festivalin Konuğu

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu'nun '50'sinde Erkek' adlı ünlü belgeseli 50.Uluslar Arası Antalya Altın Portakal Film Festivali programı kapsamında gösterime girecek.

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu'nun "50'sinde Erkek" adlı ünlü belgeseli 50. Uluslar Arası Antalya Altın Portakal Film Festivali programı kapsamında gösterime girecek.

Antalya Kültür Merkezi (AKM) Perge Salonu'ndaki gösterimin ardından Tuluhan Tekelioğlu'yla birlikte, belgeselde yer alan isimlerden belgesel ve program yapımcısı Nebil Özgentürk; ressam, karikatürist, illüstratör Ergün Gündüz ve film yapımcısı ve yönetmeni Mustafa Altıoklar'ın katılacağı bir de söyleşi gerçekleşecek.

İki yıl önce "40'ında 40 Kadın" belgeseliyle ön yargıları sarsan Tuluhan Tekelioğlu kitabıyla aynı ismi taşıyan belgeselinde erkekler dünyasının mahrem kapılarını aralayarak, erkekliğin en kırılgan yaş dönemine dokunuyor. Tuluhan Tekelioğlu, gösterime girdiği her yerde büyük ilgi gören belgeselinde yakışıklı yalanların, kırgın ruhların, yaralı bedenlerin arasından sıyrılıp geçerek erkek cinsinin tam kalbine dokunuyor.

Aralarında yazar Ahmet Ümit, doktor Mehmet Öz, yönetmen Mustafa Altıoklar, müzisyen Kerem Görsev, banka yöneticisi Hakan Ateş, çizer Ergün Gündüz, belgeselci Nebil özgentürk, Tv programcısı Metin Uca gibi tanıdık simaların da olduğu, İstanbul'un başka başka semtlerinden, her meslekten erkeğe sorular soran Tuluhan Tekelioğlu, "40'ında 40 Kadın belgeseli ve kitabıyla, onlarca şehirden davet aldım. Türkiye'nin her yerinden kadınlarla bu belgeseli izleyip, kadınların dertleriyle ilgili konuşup kitabımı imzaladım. Her gittiğim şehirde bana 'Lütfen erkeklerle de konuşun, onları anlamak istiyoruz' dediler. Kadınlara verdiğim sözü bu kitabı yazarak tutmuş oldum.Erkekleri konuşturmak kolay değildi. Her erkeğin kabuğu farklı kalınlıktaydı. Bazılarının kabuklarını kırabilmek için bir buçuk saat uğraştım" dedi.

2012 yılında Türkiye'de erkeklerle yapılan ilk çalışma özelliğini taşıyan "50'sinde Erkek" belgeseline imza attı. İstanbul'un başka başka çevrelerinden 23 erkeğin itiraflarından oluşan "50'sinde Erkek" belgeseli İz TV'de gösterildi ve büyük ilgi gördü. - ANTALYA

Kaynak: İHA

23 Eylül 2013 Pazartesi 16:45

Nebil Özgentürk, Antalya, Tuluhan Tekelioğlu, Politika, Güncel