Çanakkale Zaferi'nin 103. Yılında, 10 Bin Kişi ile 57. Alay'a Vefa Yürüyüşü

Çanakkale Kara Savaşları'nın 103. yıl dönümü anma törenlerinde üniversite, askeri lise ve harp okulu öğrencileri, izciler ve vatandaşlardan oluşan 10 bin kişi, 57'nci Alay Vefa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 103'üncü yıl dönümü anma törenleri kapsamında, üniversite öğrencileri ve izcilerden oluşan yaklaşık 10 bin kişi, 57'nci Alay Vefa yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katıldı.

57'İNCİ ALAYIN SON YEMEĞİNİ İÇEREK GÜNE BAŞLADILAR

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İzcilik Federasyonu organizasyonunda düzenlenen '57'nci Alay Vefa Yürüyüşü' Kocadere köyündeki kamp ile başladı. Geceyi burada geçiren yaklaşık 10 bin kişi, Türk Kızılay'ı ile Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanlığının, 57'inci Alay askerlerinin son yemeği olan kırık buğday çorbasını içrek güne başladı.

"GENÇLERİMİZ HEYECANLI, DUYGULU"

Katılımcılara çorba dağıtan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Çanakkale, tüm dünyaya Türk'ün gücünü gösterdiği, 'Çanakkale Geçilmez' destanının yazıldığı yerdir. Gençlerimiz heyecanlı, duygulu. Biz bu ülkenin gençlerine güveniyoruz. Büyüyen, gelişen güçlü Türkiye içinde, gençlerimizin her alanda yetişmesi için çaba sarf ediyoruz. Bizim için, atalarımız için geçmişteki bu dedelerimizin kahramanlıkları bir kahramanlık destanıdır. O yüzden de gençlerimizi şehitliklere getiriyoruz. Burada destan yazan atalarımızla, dedelerimizle gurur duyuyoruz" dedi.

BİNLERCE KİŞİ YÜRÜYÜŞ İÇİN YOLA ÇIKTI

Kılınan sabah namazının ardından, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, askeri yetkililer, üniversite öğrencileri ve izciler, yürüyüş için yola çıktı.

YÜRÜYÜŞ CONKBAYIRI'NDA SONA ERECEK

25 Nisan 1915 sabahı 57. Alayın yürüdüğü yoldan, bu kez etkinliğe katılanlar geçti. Yaklaşık 6 kilometrelik yürüyüş, 1.5 saat sonra Conkbayırı'nda sona erecek.

Kaynak: İHA

25 Nisan 2018 Çarşamba 07:32

Kocadere, Genelkurmay Başkanlığı, Osman Aşkın Bak, Çanakkale, Güncel