7 Öğretmenden 7 Bölgeye Türküyle Selam Gönderiliyor

Çivril Kaymakamlığınca yürütülen projeyle, değişik branşlardan 7 öğretmenin 7 coğrafi bölgeden seçtikleri birer türküyü seslendirdiği albüm çıktı.

Denizli'nin Çivril İlçe Kaymakamlığınca yürütülen projeyle, değişik branşlardan 7 öğretmenin 7 coğrafi bölgeden seçtikleri birer türküyü seslendirdiği albümün stüdyo kayıtlarına başlandı.

Albüm için İç Anadolu Bölgesi'ne ait "Bugün ayın ışığı" adlı türküyü seslendiren İngilizce öğretmeni Ergün Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çivril'de görev yapan değişik branşlarda öğretmen arkadaşlarıyla bir araya gelerek saz çalıp türkü söylediklerini belirtti.

Türkülerle, "Türkiye'nin birbirinin adını bile duymamış ilçelerine gönüllerinden selam göndermeyi" istediklerini ifade eden Aksoy, bu amaçla 7 coğrafi bölgeden birer türkü seçip, albüm haline getirmeye karar verdiklerini anlattı.

Çivril Kaymakamlığının projelerine destek verdiğine, TRT'nin de İzmir stüdyolarını kayıt için kendilerine tahsis ettiğine dikkati çeken Aksoy, "Hepimiz farklı branşlarda bir şekilde türküye gönül vermiş arkadaşlarız. Tüm bölgelerden türkülerle, Türkiye'nin adını bile duymamış ilçelerine selam gitsin, birlik ve beraberlik mesajı verelim istedik" dedi.

Aksoy, ilk kez profesyonel kayıt yapmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirerek, hazırlanacak albümün, tüm valilik ve kaymakamlıklara gönderileceğini söyledi.

Ege Bölgesi'ne ait "Dam ardına doleştim" adlı türküyü seslendirecek ana okulu müdürü Fatma Uysal Çindemir de türkü söylemeyi sevdiğini ifade ederek, projede yer alması için gelen teklifi de seve seve kabul ettiğini dile getirdi.

Öğretmenler, ayrıca Akdeniz Bölgesi'nden "Bulut Bulut Üstüne", Doğu Anadolu Bölgesi'nden "Yarim Senden Ayrılalı", Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden "Bahçede Yeşil Çınar", Karadeniz Bölgesi'nden "Dere Kenarında Taş Ben Olaydım" ve Marmara Bölgesi'nden "Çemberimde Gül Oya" adlı türküleri seslendirecek. - İzmir

Kaynak: AA

06 Eylül 2013 Cuma 13:08

Türkiye, İç Anadolu Bölgesi, Denizli, Çivril, Politika, Güncel