8 Mart Dünya Kadınlar Günü

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, 'Toplumun mihenk taşı aile, ailenin mihenk taşı ise kadınlarımızdır.

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, "Toplumun mihenk taşı aile, ailenin mihenk taşı ise kadınlarımızdır." dedi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mitanni Kültür Merkezi'nde düzenlenen program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
15 Temmuz şehitleri ve direnişi anlatan sinevizyon gösteriminden sonra konuşan Milletvekili Çankırı, ekonomiden siyasete, sosyal alandan kültürel zenginliğe, sanattan edebiyata her sahada kadınların sağladığı gelişimi ve değişimi gün geçtikçe daha fazla gördüklerini söyledi.
Milleti güçlü kılanın mutlu birey ve güçlü aile olduğunu kaydeden Çankırı, "Aile bir çınar misali toplumun geleceğe kök salmasını, milli ve insani değerlerin kuşaklar boyunca aktarılmasını sağlar. İşte bu ailenin gelişiminin ve şekillenmesinin temelinde kadınlarımız yer almaktadır. Geleceğimizin umudu olan çocuklarımızın güçlü bir aile yapısı ile sağlıklı nesillere dönüşmesinde kadınlarımız her zamanki gibi öncü rollerini asırlardır sürdürmektedirler." diye konuştu.
AK Parti döneminde ülkenin kadın politikalarında bir zihniyet devrimi gerçekleştirdiğini ifade eden Çankırı, hükümetleri döneminde kadınlara yönelik politikalarda toplumsal statüyü güçlendirmeyi, her türlü ayrımcılığı önlemeyi, kadına yönelik şiddet ve istismarı ortadan kaldırmayı öncelediklerini kaydetti.
Kadın istihdamını arttırmayı, girişimciliği desteklemeyi ve yoksullukla mücadele etmeyi misyonları haline getirdiklerini vurgulayan Çankırı, "En önemlisi, bir zihniyet devrimi gerçekleştirdik. Cumhuriyet tarihinin kara bir lekesi olan başörtü yasağını tarihe gömdük. Temel bir insan hakkı ihlaline son verdik. Artık kadınlarımız kılık kıyafetinden dolayı, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan okuyabiliyor, çalışabiliyor, milletvekili ve bakan olabiliyor. Bu başarı, şüphesiz AK Parti'nin eseridir." şeklinde konuştu.
Çankırı, AK Parti hükümeti döneminde kadın dostu politikaların geliştiğini ve kadınların siyasete daha aktif rol aldığını kaydetti.

Kaynak: AA

08 Mart 2017 Çarşamba 21:09

AK Parti, Dünya Kadınlar Günü, 8 Mart, Çankırı, Politika, Güncel