8.Tüyap Bursa Kitap Fuarında Kitapseverleri Ağırladı

27 Şubat Cuma günü başlayan ve 07 Mart Pazar günü bitecek olan 8. Bursa Kitap Fuarına yoğun ilgi sürüyor.

Tudem'in de 2 büyük standla katıldığı kitap fuarında 03 Mart 2010 Çarşamba günü Saat 15.00 de düzenlenen basın toplantısında Tudem yazarlarından
MİYASE SERTBARUT EKREM GÜNEŞ HAMDULLAH KÖSEOĞLU
okurlarıyla söyleşi yaptılar ve kitaplarını imzaladılar.

Yoğun bir ilgi ile karşılaşan yazarlar basın mensuplarına ilginç açıklamalarda bulundular.

Ekrem Güneş öğrencileriyle gelen öğretmenlerin bu faaliyeti bir "okul kırmak" gibi gören öğrenciler ile ilgili olarak velileri ve öğretmenleri uyardı. Farklı bir eğitimle çocukları eğitmeleri ve kitap okuma alışkanlığı edinmeleri için hem öğretmenlere hem de ebveynlere çok görev düştüğünü belirtti.

Yazarlardan Hamdullah Köseoğlu çocuk ziyaretçilerin genellikle test kitaplarına olan ilgisinin de ayrıca çok dikkat çekici olduğunu söyledi.
Miyase Sertbarut ise bu yoğun ilgiden her şeye rağmen çok mutlu ve gençlerden çok umutlu olduklarını belirtti.

Miyase Sertbarut

02, 03, 04 Mart

Ceyhan'da doğdu. Gazi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı öğretmeni. Öykü, roman, masal ve radyo oyunu yazarıdır. Yazmaya, radyo oyunları ile başladı. Edebiyatın çeşitli türlerinde birçok yapıt verdi. Tuna'nın Büyülü Gemisi ve Kırmızı Kartal adlı iki uzun öyküden oluşan dosyasıyla 2003 Tudem Edebiyat Ödülleri Öykü Birinciliğini kazandı. Bu öyküler iki ayrı kitap halinde yayımlandı.
Sisin Sakladıkları adlı dosyasıyla 2004 Tudem Edebiyat Ödülleri Roman Ikinciliğini, Akvaryumdaki Denizkızı dosyasıyla Masal Mansiyon Ödülünü ve Kapiland'ın Kobayları dosyasıyla da 2006 Tudem Edebiyat Ödülleri Ilkgençlik Romanları Birinciliğini kazanmıştır.

KİTAPLARI:

Bir Dilek Tut

Akvaryumdaki Deniz Kızı

Tuna'nın Büyülü Gemisi

Kırmızı Kartal

Altın Avcıları Plajda

Sisin Sakladıkları

Kapiland'ın Kobayları

Ekrem Güneş

27, 28 Şubat, 01, 02, 03, Mart

1943'de Gülşehir'in (Nevşehir) Yeşilyurt köyünde doğdu. Ilkokula on bir yaşında, köyünde başladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünü bitirdikten sonra sırasıyla Van Kâzım Karabekir Ortaokulu, Tire Ş. Alb. I. Karaoğlanoğlu Lisesi, Tire Kız Meslek Lisesi, Izmir Karataş Lisesinde öğretmenlik yaptı. 1995'te emekli oldu.

Öykü, roman ve oyun yazıyor. TRT radyolarında çok sayıda oyunu yayımlandı. Çeşitli yayınevlerince kitapları basıldı. Kimi yapıtları ödüle değer bulundu. TRT'nin 2001 yılında düzenlediği oyun yarışmasında, çocuklar için yazdığı Okuma Tutkusu adlı on bölümlük oyunu ikincilik, 2003 yılında düzenlediği oyun yarışmasında Sevginin Kuş Kanatları adlı beş bölümlük çocuk oyunuyla birincilik ödülü aldı. Izmir'de oturan yazar evli ve iki kızı var. Yazmayı sürdürüyor.

KİTAPLARI:

Erken Düşen Kar

Cankuş

Murat'ın Düşü

Rüzgâr Kanatlılar

Annem Babam Okul Birincisi

Sevginin Kuş Kanatları

Arada Kalanlar

Hamdullah Köseoğlu

03, 04, 05, 06, 07 Mart

1945 yılında Kars'ta doğdu. Atatürk Üniversitesi Türkoloji Bölümünü bitirdi. İlk öyküsü Varlık Yıllığı'nda çıktı. 1981-1984 yılları arasında üç kitabı yayımlandı. Yazmaya uzun bir süre ara verdi. 1997'de yeniden kitapları yayımlanmaya başladı. Otuzun üzerinde kitabı var.

Başta Vedat Dalokay, Ömer Seyfettin, Gezginler Kulübü Öykü, Halkevi, Samim Kocagöz, Ümit Kaftancıoğlu, TÖMER Masal ve Roman Ödülü olmak üzere çeşitli ödüller aldı.

KİTAPLARI:

Az Gittim Uz Gittim

Çocuk ve Leylek

Mavi Irmak

Çöl Çiçeği

Korkak Oğlan

Küçük Ressam

Yazarına Direnen Öyküler

Elimi Bırakma Anne

Yaz Çırakları

Kar Kuşları

Kent Düşleri

Ayşe Kilimci
05, 06, 07 Mart

İzmir'de doğdu, çok kentte yaşadı, her yerlidir. Hikâye anlatmayı, çocukları, hayatı, demokrasiyi her şeyden çok sever. Üç çocuğu, iki mesleği, basılmış birçok kitabı var; ödül bile verdiler. Anneannesi masalcıydı, bu her şeyden önemlidir. Çocuklar ve okumaya yeni başlayan minik okurlar için öykü, roman, şiir, oyun yazıyor.

KİTAPLARI:

Sinemamız İftiharla Sunar
Benim Kendimin Sözlüğü

Ferda İzbudak Akıncı

27, 28 Şubat, 01, 02 Mart

Izmir'in Dikili ilçesinde doğdu. Ege Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesinde yükseköğrenim gördü.

Uzun yıllar şiir yazdı. 1990 yılından bu yana öykü yazıyor. Öyküleri, yazarlarla söyleşi ve kitap eleştiri yazıları Adam Öykü, Damar, Pencere, Agora, Varlık vb. dergilerde yayımlandı. Edebiyatçılar Derneği Izmir Temsilcisi olan yazar, aynı zamanda Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN üyesidir.

Orhan Kemal, Samim Kocagöz, Ömer Seyfettin, Halkevleri Edebiyat, SES, Necati Cumalı öykü ödüllerinin yanı sıra 2003 Tudem Edebiyat Ödülleri'nde Kuş Kulesi adlı öykü dosyasıyla ikincilik almıştır.

KİTAPLARI:

Su Masalları

Sokak Kuşu & Uçurtmanın Gözleri

Çuvaldiken Kasabası

Kuş Kulesi

Işıklı Ayakkabılar

Mutluluk Sokağı

Kaynak: Bültenler

05 Mart 2010 Cuma 13:32