85 Yaşındaki Erkeğe Gebelik Testi

Çankaya Belediyesi'ne yapılan operasyonla ortaya çıkarılan vurgun, bu kadar da olmaz dedirtti.

Çankaya Belediyesi'nde yapılan bir operasyonla ortaya çıkan yolsuzluklar pes dedirtti. Elde edilen belgelere göre haksız kazanç elde etmek için erkeklere bile gebelik testi uygulanmış gibi gösterildi.

Çankaya Belediyesi'ndeki operasyonda eski Başkan Muzaffer Eryılmaz'la birlikte 8 kişi tutuklandı. Zanlıların, erkeklere gebelik testi uygulanmış gibi gösterip vurgun yaptığı belirlendi.

Eski Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ile Eryılmaz döneminde belediyenin sağlık işlerini üstlenen özel firma sahiplerinin de aralarında bulunduğu 10 kişiden 8'i "ihaleye fesat karıştırmak ve resmi evrakta sahtecilik" suçlarından tutuklandı.

Polisin Eryılmaz döneminde gerçekleştirilen 3 ayrı ihaleye yönelik düzenlediği operasyonun ayrıntılarına Milliyet ulaştı.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ ALTINDA BÜYÜK VURGUN

2004-2009 arasında Belediye Başkanlığı görevini yürüten Eryılmaz'ın talimatıyla Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, engelli ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile sağlık hizmeti alamayacak kadar bakıma muhtaç olan vatandaşlara yönelik tedavi hizmetlerinin geliştirilmesi için "Evde Sağlık ve Bakım" hizmeti projesini devreye soktu.

Proje kapsamında bakıma muhtaç ve Çankayalı vatandaşlar için özel sağlık firmalarından hizmet alımı gerçekleştirildi. Özel sağlık firmalarıyla sayısı yüz binlerle ifade edilen gaita, kan, boğaz kültürü, idrar tahlili gibi çeşitli tetkikler yapılması için toplam değeri 4 milyon lirayı bulan sözleşmeler imzalandı.

Belediyeye bağlı sağlık merkezlerinde sağlık kontrolünden geçirilen kişilere ait veriler, sözleşme uyarınca özel firmalara gönderildi. Belediye ve özel firmalar arasında yapılan sözleşmede, yıllık 750 bin dolayında tetkikin yapılması kararlaştırıldı.

İddiaya göre, bu firmalar sözleşme uyarınca yapılması gereken tetkiklerin tamamını gerçekleştirmediği halde belediyeden sözleşmede belirtilen 750 bin tetkikin ücretini aldı. Firmaların gerçekleştiremediği tetkikleri de hayali kişiler üzerinden yaptığı öne sürüldü.

85 YAŞINDAKİ ERKEĞE GEBELİK TESTİ!

Firmaların ayrıca sağlık taramasından geçen vatandaşlara gerekli olmadığı halde sözleşme gereği tetkik kotasını doldurabilmek için fazladan tetkik yaptığı iddia edildi. Firmaların bu kapsamda, sağlık taramasından geçen erkeklerin kan tahlillerinde gebe olup olmadıklarına da baktıkları öne sürüldü. Soruşturma dosyasında 85 yaşındaki bir erkeğe gebelik testi yapıldığı bilgisinin de yer aldığı iddia edildi.

Mahkemeye sevkedilenlerden memur Fikret Aydın, Çankaya Belediyesi eski ihale yetkilileri Doğan Nedim Altay, Seyit Ufuk Karademir, medikal firması çalışanları Fatih Çelik, Mustafa Erkan, Zeki Özkanoğlu, eski Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Yılmaz ve Çankaya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nde inşaat teknikerliği yapan Nuri Telek'in tutuklanmasına karar verildi. Çankaya Belediyesi'nde memur olan N.Ö., ve muhasebeci C.G. ise serbest bırakıldı.

BELGELER ÇIKINCA YARDIMCISINI SUÇLADI

Eryılmaz, ifadesinde ihalelere herhangi bir dahlinin olmadığını belirterek, "5393 sayılı yasa çıktıktan sonra yetkilerimi belediye başkan yardımcılarına dağıtmıştım. Dolayısıyla ihaleye çıkmak ve sonraki süreç ile ilgili olarak yetki, o zamanki belediye başkan yardımcılarından Duran Yönel beye aitti. Ben, yetkimi devretmiştim" dedi.

2006'daki ihaleyi kendisinin "olur" vererek gerçekleştirdiğini söyleyen Eryılmaz, "Sonraki ihaleler, yetki verdiğim kişiler tarafından yapılmıştır. 2006'daki ihale de yine benim tarafımdan değil, yetkilendirdiğim başka şahıslar tarafından gerçekleştirilmiştir.

İhale içeriğinin muğlak ifadelerle belirsizleştirilmesi, başka katılımcıların engellenmesi hususunda bilgi sahibi değilim. İhale süreci içinde katılımcıların sunduğu belgelerin sahteliği ya da gerçekliği konusunda bilgi sahibi değilim, hiçbirsini tanımam. Yapıldığı iddia edilen haksız ödemelerle ilgili de bilgi sahibi değilim" dedi.

SAVCI SORULARIYLA SIKIŞTIRDI

Eryılmaz'ın, başkanlığı döneminde sağlık taraması için anlaşma yaptığı özel firmalara haksız menfaat sağlamak ve ihaleye fesat karıştırmakla suçlandığı iddia edildi. Eryılmaz döneminde belediyede görev yapan bir çalışanın, "ihalelerle ilgili talimatları başkandan alıyorduk" şeklinde ifade verdiği öne sürüldü.

İfadesinde özel sağlık firmalarına haksız kazanç sağladığı ve ihaleye fesat karıştırdığı suçlamalarını reddeden Eryılmaz'a, emniyette ve savcılık sorgusu sırasında sorulan sorulardan bazıları şöyle:

* Neden evde sağlık ve bakım hizmeti gerçekleştirdiniz? Bu hizmeti gerçekleştirmenizdeki amacınız nedir?

* Kan tetkiklerini neden yaptırdınız?

* Erkeklere gebelik testi yaptırdınız mı?

* İhalelerdeki göreviniz nedir?

Kaynak: Diğer

12 Eylül 2012 Çarşamba 07:25

Milliyet, Muzaffer Eryılmaz, Çankaya Belediyesi, Güncel