9 İlçede Yapılacak Çöp Aktarma İstasyonlarının Temeli Atıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 ilçede yapılacak evsel atık toplama istasyonlarının temeli eşzamanlı düzenlenen törenle atıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 9 ilçede yapılacak evsel atık toplama istasyonlarının temeli eşzamanlı düzenlenen törenle atıldı.
Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nca, Karataş, Tufanbeyli, Saimbeyli, Kozan, İmamoğlu, Ceyhan, Aladağ, Yumurtalık ve Karaisalı ilçelerinde yapılacak çöp aktarma istasyonlarının temel atma töreni gerçekleştirildi. Karataş’taki merkez törenle eş zamanlı olarak ve canlı yayın bağlantısıyla diğer 8 ilçede de temel atma töreni yapıldı.
Karataş’taki törene Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal, Karataş Kaymakamı Mustafa Kılıç, MHP İl Başkanı Yusuf Baş, belediye meclis üyeleri, belediye bürokratları ile vatandaşlar katıldı. 9 ilçede yapılacak 9 çöp toplama merkeziyle ilgili ortak temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş, katı atık aktarma tesislerinin haziran ayında bitirileceğini belirtti. Akkuş, “Amacımız doğanın daha yeşil ve temiz kalmasını sağlamaktır. İlçelerde yapılacak aktarma istasyonlarında toplanacak atıklar, Sofulu Katı Atık Entegre Tesisi’ne getirilecektir. Aktarma istasyonlarının faaliyete geçmesinin ardından, çok sayıda araçla 24 saat hizmet verilecektir. 2014’te Adana’da 110 bin ton evsel atık ortaya çıkmıştır. Şu anda Sofulu’daki tesisimize günlük giren çöp miktarı 1800 tondur. Aktarma istasyonları devreye girince günlük 2200-2400 ton atık toplanacaktır. Bu çöplerin geri dönüşüme girmesi sağlanacak. Böylece hem maddi olarak katkı sağlanacak, hem de çevresel anlamda sorunlar azaltılacaktır." dedi.
Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal da Karataş’ın kanayan yaralarını yatırım programına alan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teşekkür etti. Boğaçhan Ünal, "Kendisine Karataş halkı adına minnettarlıklarımı iletiyorum. Sayın Başkan Hüseyin Sözlü, hizmet ederken siyasi parti ayrımı yapmayacağını söylemişti ve bugün bunu burada yaşıyoruz. Katı atık aktarma istasyonlarının temel atma töreninin Karataş’ta yapılması bunun kanıtı. Bunun için de, ayrım yapmadığı için de kendisine teşekkür ediyorum." diye konuştu.
"SORUNLARI BİRER BİRER ÇÖZÜME KAVUŞTURUYORUZ"
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de "Tesislerin temel atılmasından kaynaklı program Karataş’ta ama, canlı yayında birlikte tören yapılan 8 ilçemiz daha var. Çevremizi, doğal güzelliklerimizi bize Cenab-ı Allah bahşetti. Biz de bu güzelliklerimizi, çocuklarımızın da yararlanabileceği şekilde korumalıyız. Bugün bu amaca hizmet edecek tesislerin temelini atıyoruz. Her gün yüzlerce ton çöpün ilçelerimizde doğaya zarar vermesi engellenecek ve atıklar çöp toplama istasyonlarından alınarak toplanacak ve Adana’da ki tesislerimize ulaştırılacak. 1 yıl önce göreve başladığımızda çözümsüz gibi görünen problem böylece çözüme kavuşacaktır." diye konuştu.
Karataş’a ve çok sayıda köye su götüren asbestli içme suyu borularının yenileneceğini de açıklayan Başkan Sözlü, 124 kilometrelik yenileme çalışmasının gerçekleşeceğini bildirdi.
Açılıştan sonra Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Ahmet Yüceer, çevreye duyarlılığından dolayı Başkan Sözlü’ye plaket verdi.

Kaynak: CİHAN

09 Nisan 2015 Perşembe 15:10

Boğaçhan Ünal, Hüseyin Sözlü, Karataş, Adana Büyükşehir Belediyesi, Yerel